Navigācijas ceļš

ES palīdz cīnīties pret plūdiem un ugunsgrēkiem - 25/08/2008

Sieviete gados līdz ceļgaliem brien pa ūdeni, nesot somu

Kad vairākas Eiropas valstis lūdz palīgā Eiropas Savienību, sāk darboties civilās aizsardzības mehānisms.

Lai gan daudzi Eiropas iedzīvotāji cauru gadu ilgojas pēc vasaras zilajām debesīm un siltajām, saulainajām novakarēm, šis gadalaiks spēj nest postu, iznīcību un pat nāvi.

Ik vasaru Eiropā upes iziet no krastiem un deg meži. Rumānijā un tās kaimiņvalstīs šovasar vairāki novadi cieta plūdos, taču Grieķijai vienubrīd jūlijā nācās cīnīties ar veseliem 65 ugunsgrēkiem.

Abas reizes talkā nāca pārējās ES valstis. Kad Rumānijā, Moldovā un Ukrainā plosījās lietusgāzes, izdzēšot cilvēku dzīvības un iznīcinot mājokļus, ES civilās aizsardzības mehānisms English saņēma lūgumu sarūpēt konkrētas iekārtas. ES koordinēja ziedoto ģeneratoru, laivu, plūdu un sūkņu piegādi. Kad pienāk grūti laiki, ikviena valsts — un tai nav obligāti jābūt ES dalībvalstij — var lūgt palīdzību krīzes novēršanai, humāno palīdzību un atbalstu atjaunošanas darbos.

2007. gadā 84 cilvēki gāja bojā Grieķijas mežu ugunsgrēkos English, kas iznīcināja 2700 km² mežu, olīvkoku biržu un lauksaimniecības platību. Šogad Grieķija lūdza palīdzību jūlijā, kad Rodas sala pūlējās apdzēst mežu ugunsgrēkus, kas tur plosījās 15 km² teritorijā. Ar ES civilās aizsardzības mehānisma palīdzību tika sagādātas piecas ugunsdzēšamās lidmašīnas no citām ES dalībvalstīm, lai savaldītu sarkano gaili, kas bija atsācis vicināt spārnus šajā senajā zemē.

Ārpus mūsu pasaules daļas robežām ES šogad jau ir nākusi talkā Ķīnai, Birmai, Bolīvijai un Ekvadorai, sarūpējot gan iekārtas, gan speciālistus, kas novērtē, kāda palīdzība konkrēti vajadzīga. Bez 27 ES dalībvalstīm šajā mehānismā ir iesaistītas arī Īslande, Lihtenšteina un Norvēģija.

Nozīmīgu palīdzību sniedz arī ES Kopīgais pētniecības centrs English, kas prognozē plūdus, zemestrīces, ugunsgrēkus un vētras, uzraugot to veidošanos un norisi no satelītiem. Šī informācija palīdz cilvēkiem strauji un pārliecinoši reaģēt uz dabas katastrofām.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites