Navigācijas ceļš

Veselības aprūpe bez robežām - 18/08/2008

Komisija aicina pieņemt tiesību normas, kas Eiropas iedzīvotājiem atvieglotu medicīnisko aprūpi ārzemēs.

Reiz vīrietis no Luksemburgas nopirka brilles Arlonas pilsētiņā, kas atrodas netālu, tomēr viņpus robežai — Beļģijā. Viņa veselības apdrošināšanas sabiedrība Luksemburgā atteicās maksāt par jaunajām acenēm, apgalvojot, ka pirms to iegādes vajadzējis saņemt atļauju. Vīrietis iesūdzēja apdrošinātājus tiesā, un lieta nogāja tālu ceļu — līdz pat Eiropas Kopienu Tiesai, kur viņš uzvarēja. Šī ir tikai viena no daudzajām pārrobežu medicīniskās aprūpes prāvām, kas pēdējos gados sadīgušas kā sēnes pēc lietus. Citas bija saistītas ar ārstēšanos, kas pacientiem pašu valstī nebija pieejama vispār vai ko nācās gaidīt pārāk ilgi. Eiropas Kopienu Tiesa konsekventi lēma, ka pacientiem jāsaņem atlīdzība par izdevumiem.

Šīs prāvas liecina, ka ārpus tiesas zāles joprojām nav īstas skaidrības par pārrobežu veselības aprūpi. Tāpēc Komisija jūlijā nāca klajā ar priekšlikumiem, lai sakārtotu pacientu tiesības šādos gadījumos.

Tajos paredzēts, ka cilvēkiem par ārzemēs saņemto veselības aprūpi izdevumus atmaksās tādā pašā mērā, cik viņiem pienāktos par analoģiskiem pakalpojumiem pašu mājās. Vairs nevajadzēs ģimenes ārsta norīkojumu ambulatoriskajām procedūrām, taču stacionārai ārstēšanai ārzemēs gan nāksies saņemt iepriekšēju apstiprinājumu.

Pašlaik visai nedaudzi eiropieši ārstējas ārzemēs, un > pārrobežu veselības aprūpei DeutschEnglishespañolfrançais izlieto tikai 1 % no valstu veselības budžeta. ES apsekojums PDFEnglish rāda, ka apmēram 30 % Eiropas iedzīvotāju nezina, ka viņu veselības apdrošināšanas segums ietver medicīnisko aprūpi visās ES dalībvalstīs.

Priekšlikumu kopumā, kas stāsies spēkā pēc Eiropas Parlamenta un ES valstu valdību apstiprināšanas, ietilpst arī  noteikumi par medicīnisko izdevumu segšanu ārvalstīs. Vēl tajā paredzēts:

  • uzlabot informāciju par medicīniskajiem pakalpojumiem visā ES,
  • nodrošināt, lai pārrobežu pacienti saņemtu pienācīga standarta medicīnisko aprūpi,
  • garantēt, lai ārsta norīkojumu atzītu arī ārzemēs,
  • izveidot ES veselības aprūpes sniedzēju tīklu, lai uzlabotu pacientu piekļuvi specializētiem pakalpojumiem un lai valstis varētu apvienot resursus,
  • dot pacientiem iespēju pieprasīt kompensāciju par nekvalitatīvu veselības aprūpi ārzemēs,
  • nodrošināt ātru būtiskās informācijas nodošanu, piemēram, par asins grupu, alerģijām un līdzšinējo ārstēšanu

 

Lai varētu saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību ārzemēs, noteikti ir vajadzīga Eiropas veselības apdrošināšanas karte, ko izsniedz par velti. Pašlaik tā ir kabatā katram trešajam eiropietim un lieti noder, saslimstot vai gūstot traumu ārzemēs.

Pacientu tiesības — jautājumi un atbildes Englishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites