Naršymo kelias

Sveikatos priežiūra be sienų - 18/08/2008

Komisija ragina priimti taisykles, kuriomis siekiama, kad europiečiams gydytis kitose ES šalyse būtų paprasčiau

Neseniai vienas liuksemburgietis Arlono mieste kaimyninėje Belgijoje nusipirko akinius. Vyrą apdraudusi Liuksemburgo sveikatos draudimo bendrovė nesutiko už juos sumokėti tvirtindama, kad, prieš įsigydamas akinius, jis turėjo gauti jos sutikimą. Vyras padavė bendrovę į Europos Teisingumo Teismą ir laimėjo bylą. Tai viena iš kelių pastaraisiais metais Teismo nagrinėtų bylų, susijusių su sveikatos priežiūros paslaugų teikimu kitose ES šalyse. Kitais atvejais gydymas savo šalyje negalėjo būti suteiktas arba to nebuvo galima padaryti pakankamai greitai. Visais atvejais Teismas nusprendė, kad pacientams turi būti kompensuotos jų medicininės išlaidos.

Iš šių atvejų matyti, kad sveikatos priežiūra kitose ES šalyse tebekelia nemažai klausimų. Todėl liepą Komisija pateikė direktyvos pasiūlymą, kuriuo išaiškinamos pacientų teisės.

Pagal pasiūlymą piliečiai galėtų reikalauti, kad būtų atlygintos išlaidos, neviršijančios sumos, kuri būtų apmokėta pagal nacionalinę sveikatos draudimo sistemą už tokį patį gydymą savo šalyje. Jiems nereikėtų gydytojo sutikimo dėl procedūrų, kurios atliekamos ne ligoninėje, bet vis dar gali reikėti leidimo gydytis užsienio ligoninėje.

Šiuo metu tik maža europiečių dalis siekia gydytis užsienyje, o sveikatos priežiūrai kitoje šalyje DeutschEnglishespañolfrançais skiriamas vos 1 % nacionalinių sveikatos priežiūros biudžetų lėšų. Iš ES atlikto tyrimo PDFEnglish matyti, kad apie 30 % europiečių nežino, kad gali būti padengtos jų gydymosi kitose Europos Sąjungos šalyse išlaidos.

Siūlomos užsienyje patirtų medicininių išlaidų padengimo taisyklės – tik dalis teisės aktų paketo, kurį, kad įsigaliotų, turi patvirtinti Europos Parlamentas ir ES vyriausybės. Teisės aktais siekiama:

  • geriau informuoti apie visoje ES teikiamas medicinos paslaugas;
  • užtikrinti, kad pacientai kitose ES šalyse gautų geras įprastos priežiūros paslaugas;
  • užtikrinti, kad vaistų receptai būtų pripažįstami ir kitose ES šalyse;
  • sukurti ES masto sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų tinklus, suteikiančius pacientams daugiau galimybių naudotis labai specializuotos priežiūros paslaugomis ir sudarančių sąlygas valstybėms sutelkti išteklius;
  • sudaryti sąlygas pacientams kreiptis dėl žalos, patirtos gydantis užsienyje, atlyginimo;
  • užtikrinti, kad itin svarbi informacija, pavyzdžiui, kraujo grupė, nustatytos alergijos ir sveikatos būklė, būtų perduota laiku.

 

Suteikiant būtinąją medicinos pagalbą užsienyje labai svarbi Europos sveikatos draudimo kortelė. Šiuo metu kas trečias europietis turi šią nemokamai išduodamą kortelę, kuria gali pasinaudoti tuo atveju, jei keliaudamas susirgtų arba susižeistų.

Pacientų teisės: klausimai ir atsakymai Englishfrançais

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos