Navigačný riadok

Športom proti obezite - 14/08/2008

Tínedžeri s nadváhou hrajú futbal na pláži

Opäť je tu olympiáda a s ňou nevídaná prehliadka rýchlosti, sily a vytrvalosti. Avšak kým sa atléti snažia ísť na maximum svojich síl, väčšina ľudí sa hýbe čoraz menej.

Šport je kľúčovou zložkou stratégie EÚ v boji proti obezite English , ktorá v Európe a inde na svete dosahuje rozmery epidémie. Obezita súvisí s celým radom zdravotných problémov, ako sú napríklad cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia a niektoré druhy rakoviny.

Hlavnými vinníkmi sú zlé stravovacie návyky a nedostatok pohybu. Európania strávia v priemere šesť hodín denne posediačky – obvykle pred televízorom alebo počítačom. Intenzívnej pravidelnej fyzickej aktivite sa venuje menej ako tretina dospelých a viac ako polovica tvrdí, že na cvičenie vôbec nemá čas.

Nadváha nespôsobuje problém len u obyvateľov vyspelých, ale aj mnohých rozvojových krajín. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie ide o celosvetovú epidémiu. V niektorých krajinách EÚ trpí nadváhou takmer polovica obyvateľstva a mnoho ľudí je obéznych. Nadváhu má aj približne 30 % európskych detí.

Komisia chce, aby členské štáty nepropagovali len súťažné aspekty športu, ale predovšetkým jeho prínos pre zdravie. Pretože nie je dôležité získať olympijské zlato, ale dožiť sa v zdraví staroby. Minulý rok pripravila Komisia v spolupráci s UEFA televíznu kampaň English na podporu telesného pohybu. Jej aktérmi sú pupkáči, ktorí sa snažia hrať futbal bez toho, aby vstali z pohodlia svojich kresiel.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča minimálne 30 minút pohybu denne pre dospelých. V prípade detí by malo ísť aspoň o hodinu telesnej aktivity.

Šport prináša okrem priaznivých účinkov na zdravie aj hodnoty, ako sú tímový duch, tolerancia a fair play. Také bolo aj posolstvo krátkeho klipu, ktorý sa premietal pred každým zápasom júnového majstrovstva Európy vo futbale. Klip zobrazuje rovnaké emócie fanúšikov rôznych tímov pri sledovaní futbalu.

Ide o ďalšiu spoluprácu EÚ a UEFA s cieľom bojovať proti rasizmu, ktorý v minulosti poznamenal niekoľko zápasov, a o zviditeľnenie skutočnej univerzálnosti športu. Klip sa bude premietať aj počas budúcej sezóny Ligy majstrov.

Ďalšie informácie o činnosti EÚ v oblasti športu English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy