Ścieżka nawigacji

Ćwiczenia zamiast jedzenia - 14/08/2008

Nastolatki z nadwagą grające w piłkę nożną na plaży

Po raz kolejny świat podziwia niesamowite wyczyny olimpijczyków bijących rekordy prędkości, siły i wytrzymałości. Podczas gdy sportowcy pokonują ludzkie słabości i ograniczenia, większość z nas coraz rzadziej uprawia sport.

Sport to podstawowy element strategii UE na rzecz walki z otyłością English – przypadłość ta nie tylko w Europie urosła już do rozmiarów epidemii. Stwierdzono, że otyłość ma związek z problemami zdrowotnymi, między innymi cukrzycą, chorobami serca czy niektórymi postaciami raka.

Winę za ten stan ponoszą przede wszystkim złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Europejczyk spędza średnio sześć godzin dziennie w pozycji siedzącej − z reguły przed telewizorem lub komputerem. Mniej niż jedna trzecia dorosłych regularnie uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne, a ponad połowa twierdzi, że nie ma czasu na większą ilość ruchu.

Coraz większy obwód talii stanowi problem nie tylko w krajach rozwiniętych, lecz również w wielu krajach rozwijających się. Według Światowej Organizacji Zdrowia tendencja ta ma wymiar globalnej epidemii. W niektórych krajach UE prawie połowa dorosłych ma nadwagę, a wielu cierpi na otyłość. Około 30 proc. dzieci w Europie dotkniętych jest nadwagą.

Komisja pragnie, aby państwa członkowskie propagowały nie tylko zalety sportowej rywalizacji, lecz przede wszystkim korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej. Nie chodzi przecież o to, żeby zdobywać złoto na olimpiadach, ale o to, żeby dłużej żyć. W zeszłym roku Komisja przeprowadziła we współpracy z UEFA kampanię telewizyjną français na rzecz aktywności fizycznej. Bohaterami spotu są panowie z brzuszkami próbujący rozegrać mecz piłki nożnej, nie wstając z fotela.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przynajmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie w przypadku dorosłych. Z kolei dzieci powinny zażywać ruchu przez co najmniej godzinę dziennie.

Sport to nie tylko zdrowie − to również doskonała szkoła tolerancji, przestrzegania reguł gry i pracy zespołowej. Kibice przekonali się o tym po raz kolejny, oglądając transmisje czerwcowych rozgrywek o puchar Europy. Przed każdym meczem nadawany był również spot, w którym różne osoby przeżywają rozmaite emocje, oglądając te same gole.

Ten wideoklip to kolejny efekt współpracy UE z UEFA, w której chodzi o to, aby podkreślić uniwersalny wymiar sportu pozostający w sprzeczności z rasistowskimi wybrykami, które w przeszłości popsuły atmosferę wokół niejednego meczu. Film będzie również wyświetlany podczas rozgrywek Ligi Mistrzów w kolejnym sezonie.

Wiecej informacji na temat UE i sportu English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki