Cesta

Sportem proti obezitě - 14/08/2008

Děti s nadváhou hrají fotbal na pláži

Olympijské hry jsou zase tu a s nimi úžasná přehlídka rychlosti, síly a vytrvalosti. Avšak zatímco sportovci jdou ve svých výkonech až na samou hranici možností, většina lidí vyvíjí čím dál tím méně fyzické aktivity.

Sport English je klíčovým prvkem strategie EU pro boj s obezitou, která již v Evropě i jinde ve světě dosahuje epidemických rozměrů. Obezita souvisí s řadou zdravotních problémů, zejména s cukrovkou, srdečními onemocněními a některými druhy rakoviny.

Příčinou obezity jsou především špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu. Evropané průměrně stráví šest hodin denně vsedě – obvykle u televize nebo u počítače. Ani ne třetina dospělých pravidelně vykonává intenzivní fyzickou aktivitu a více než polovina uvádí, že nemají na více pohybu čas.

Problémy s nadváhou mají lidé nejen ve vyspělých, ale i v mnoha rozvojových zemích. Světová zdravotnická organizace hovoří o globální epidemii. V mnoha zemích EU má nadváhu skoro polovina všech dospělých a mnoho z nich trpí obezitou. Nadváhu má také okolo 30 % evropských dětí.

Komise chce, aby členské státy nepropagovaly jen soutěžní stránku sportu, ale především jeho přínos pro zdraví. Smyslem není vyhrávat zlaté medaile jako olympijští atleti, nýbrž žít déle. V loňském roce Komise společně s UEFA připravila televizní kampaň English na podporu tělesného pohybu. V klipu se skupinka pupkatých mužů středního věku pokouší hrát fotbal, aniž by vstali z křesla.

Světová zdravotnická organizace doporučuje alespoň 30 minut pohybu denně. Děti by měly cvičit alespoň 60 minut denně.

Kromě příznivých účinků pro zdraví pomáhá sport šířit hodnoty, jako jsou týmový duch, tolerance a fair play. Takové bylo i poselství krátkého filmu, který byl promítán před začátkem každého zápasu během červnového mistrovství Evropy ve fotbale. Klip zobrazuje emoce různých skupin fanoušků při sledování gólových situací.

Jedná se o další společnou iniciativu EU a UEFA s cílem bojovat proti rasismu, který poznamenal některé zápasy v minulosti, a zdůraznit univerzální charakter fotbalu. Klip bude promítán i při zápasech příští sezóny Ligy mistrů.

Více o činnosti EU v oblasti sportu English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy