Ścieżka nawigacji

Spożycie konopi indyjskich w UE stabilizuje się - 30/07/2008

Nielegalna hodowla konopi indyjskich w specjalnie naświetlonym pomieszczeniu

Popularność konopi indyjskich słabnie wśród młodych ludzi.

Tę tendencję przeanalizowano w sprawozdaniu UE dotyczącym spożycia konopi indyjskich, English które uważane jest za najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat tego kontrowersyjnego narkotyku. To liczące ponad 700 stron sprawozdanie opracowane przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków (EMCDDA) English jest jednym z najbardziej wyczerpujących dostępnych obecnie badań na ten temat.

W tej dwutomowej monografii czytelnik poznaje historię konopi indyjskich, od ich leczniczego zastosowania w XIX w., po ich legalizację w Wielkiej Brytanii w latach 60. oraz rozwój barów typu „coffee shop” w Holandii. W sprawozdaniu przeanalizowano aspekty dotyczące spożycia konopi, ich wpływu na zdrowie, leczenia, podaży, przepisów prawnych, a także cen sprzedaży ulicznej i mocy tego narkotyku.

Od dawna konopie indyjskie są narkotykiem najczęściej zażywanym w Europie: spróbował ich przynajmniej raz w życiu niemal jeden na czterech dorosłych Europejczyków. Konopie stanowią również jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów debat decydentów politycznych, naukowców, osób zajmujących się egzekwowaniem prawa oraz innych działaczy.

„Społeczeństwo zalewa morze informacji na temat konopi indyjskich, zarówno tych uzasadnionych naukowo, jak tych zawierających elementy propagandy i czasem wprowadzających w błąd”, powiedział dyrektor agencji Wolfgang Goetz.

W poszczególnych krajach obowiązują różne przepisy prawne dotyczące spożycia konopi, a stopień surowości procedur w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku jest różny. Raport powstał w odpowiedzi na wzrastające obawy, że łagodne podejście do kwestii spożycia konopi może zaszkodzić międzynarodowym wysiłkom na rzecz zwalczania przestępczości.

Spożycie konopi w Europie gwałtownie rosło w latach 90. Obecnie wydaję się, że osiągnęło maksymalny poziom. W niektórych krajach spożycie ustabilizowało się, a nawet zmniejszyło. W innych wzrost jest mniej dynamiczny niż kiedyś.

W sprawozdaniu zaleca się bliższe monitorowanie sytuacji, a także zwraca uwagę na fakt, że coraz częstsze staje się regularne stosowanie tej używki. Około 3 mln Europejczyków (ok. 1 proc. osób dorosłych) spożywa produkty pochodzące z konopi prawie codziennie.

Agencja EMCDDA zajmuje się gromadzeniem i publikowaniem informacji na temat narkotyków English z 30 ośrodków krajowych w celu przedstawienia ogólnego obrazu sytuacji dotyczącej problemu zażywania narkotyków w Europie. Agencja powstała w 1993 r. i ma siedzibę w Lizbonie w Portugalii.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki