Cesta

Popularita konopí u mládeže klesá - 30/07/2008

Ilegálně pěstované konopí v místnosti se speciálním osvětlením

Nárůst konzumace konopných drog, který byl mimořádně prudký v 90. letech, se zastavil.

Tento trend konstatuje nová monografie o konopných drogách English, která se pokouší o komplexní zpracování této stále kontroverzní otázky. Publikace Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost English (EMCDDA) o více než 700 stranách představuje jednu z dosud nejobsáhlejších prací na uvedené téma.

Dvousvazkový sborník líčí historii konopí v Evropě, od jeho využívání v lékařství v 19. století přes fenomén nizozemských „coffee shopů“ po dekriminalizaci konopných drog ve Spojeném království v 60. letech. Zabývá se též vzorci užívání, zdravotními účinky, léčbou závislosti, dostupností drog a příslušnými právními předpisy, jakož i otázkami pouličních cen a obsahu účinné látky.

Konopné drogy (marihuana a hašiš) jsou již dlouho nejpopulárnějšími drogami v Evropě – zkušenost s nimi přiznává téměř čtvrtina dospělých. Představují však také kontroverzní téma, o něž se přou politici, vědci i aktivisté.

„Veřejnost je proto denně konfrontována s množstvím informací, které nejsou vždy vědecky podložené a mohou být zavádějící,“ říká ředitel EMCDDA Wolfgang Goetz.

Přístup jednotlivých zemí EU k užívání konopných drog se velmi liší co do uplatňovaných zákonů a míry represe. Monografie přitom vychází v atmosféře sílících obav, že umírněný přístup by mohl oslabit boj proti mezinárodnímu zločinu.

Konzumace konopí v Evropě prudce rostla v 90. letech, nyní se však růst pravděpodobně zastavil. V některých zemích došlo ke stabilizaci nebo dokonce k poklesu,v jiných se růst alespoň zpomalil.

Autoři publikace vyzývají k pozornějšímu sledování situace a upozorňují na větší výskyt pravidelného užívání konopných drog. Denně nebo téměř denně tyto drogy užívá asi 3 miliony Evropanů, tj. přibližně 1 % dospělých.

Monitorovací centrum EMCDDA shromažďuje a publikuje údaje o drogách English z 30 národních středisek, a poskytuje tak přehled o drogové problematice v Evropě. Bylo založeno v roce 1993 a jeho sídlo se nachází v Lisabonu.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy