Navigačný riadok

Esemeskovanie v zahraničí za lacnejší peniaz - 17/07/2008

Mobilný telefón s textovou správou položený na 2 pasoch na mape Európy

Komisia plánuje prijať opatrenia, ktoré by mali zastaviť podvody so sťahovaním zvonení pre mobilné telefóny a znížiť poplatky za SMS a surfovanie cez mobil v celej EÚ.

Ste na dovolenke v Taliansku a práve sa prvý krát v živote kocháte pohľadom na Koloseum. Čo urobíte? Ak ste ako väčšina ľudí, vytiahnete mobil a hneď sa o svoj zážitok podelíte so svojimi kamarátmi alebo rodinou doma.

Možno však netušíte, že zasielanie esemesiek zo zahraničia má v Európe vysokú cenu English . Za jednu SMS môže zaplatiť Francúz v Taliansku až 0,30 eura,Čech 0,42 eura (10 CZK) a britskí dovolenkári v Španielsku až 0,63 eura (0,40 GBP).

Komisárka pre telekomunikácie DeutschEnglishfrançais Viviane Redingová vyhlásila, že poplatky sú neprimerané a mali by sa znížiť z 0,29 eura (priemerná cena v 27 členských štátoch) na maximálnu hodnotu 0,11 eura.

„Občania EÚ by mali mať právo voľne posielať textové správy cez hranice bez toho, aby museli platiť vysoké ceny, “ povedala komisárka.„ Roamingové poplatky už príliš vyprázdnili vrecká zákazníkov mobilných operátorov.“

Komisia by návrhy zákonov, ktoré by spoločnosti prinútili znížiť poplatky, mala predložiť už na jeseň. Ide o druhý prípad v rozpätí jedného roka, kedy sa Komisia postavila na stranu spotrebiteľov mobilných operátorov. Už v júni 2007 znížila roamingové ceny za volania English v zahraničí v rámci EÚ.

Stanovením nižších roamingových cien chce Komisia reagovať na nezáujem spoločností o dobrovoľnú reguláciu,keď na jej výzvu o zníženie roamingových poplatkov za SMS vo februári odpovedal len jeden operátor.

Dva a pol miliardy textových správ, ktoré každoročne pošlú zákazníci využívajúci roamingové služby v rámci EÚ, stojí vyše desaťnásobne viac ako domáce textové správy.

Komisia sa pokúsi zakročiť aj proti nepríjemným prekvapeniam, ktoré môžu roamingoví zákazníci zažiť po otvorení vyúčtovania za používanie internetu cez mobil.

Komisia okrem roamingových poplatkov skúma aj podvodné informácie o cenách na stránkach určených na sťahovanie zvonení do mobilov. Na základe zistení rok trvajúcej kontroly vyše 500 webstránok v celej EÚ, Nórsku a na Islande je až v 80 % prípadov potrebné ďalšie vyšetrovanie z dôvodu možného porušenia práv spotrebiteľov. Podobná kontrola zameraná na letecké spoločnosti English prebehla v roku 2007.

Okrem iných problémov sa spotrebitelia, ktorí si sťahovali zdanlivo bezplatné zvonenia do mobilov, stretli s tým, že si zvonenia nechcene predplatili. Pritom sú práve mnohé z týchto webstránok zamerané na deti a mladých ľudí.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy