Ścieżka nawigacji

UE znów staje w obronie interesów użytkowników telefonów komórkowych - 17/07/2008

Telefon komórkowy, na ekranie którego wyświetla się SMS, i dwa paszporty leżące na mapie Europy

Komisja zamierza rozprawić się z zawyżonymi opłatami za wysyłanie SMS-ów i korzystanie z Internetu w roamingu oraz nieuczciwymi praktykami witryn oferujących dzwonki do telefonów komórkowych.

Co zrobi typowy turysta na wakacjach we Włoszech, kiedy właśnie po raz pierwszy w życiu zobaczy Koloseum i zapragnie podzielić się wrażeniami z bliskimi?Najprawdopodobniej nie namyślając się wiele, chwyci za telefon komórkowy i wyśle im SMS-a.

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wysyłanie SMS-ów z innego kraju w Europie może okazać się sporym wydatkiem English. Koszt pojedynczej wiadomości SMS wysłanej przez francuskiego turystę na wczasach we Włoszech wynosi 0,30 euro. Czech zapłaciłby 0,42 euro. Brytyjscy turyści w Hiszpanii mogliby zapłacić nawet do 0,63 euro.

Unijna komisarz ds. telekomunikacji DeutschEnglishfrançais Viviane Reding stwierdziła, że opłaty te są zawyżone i że powinno się wprowadzić pułap w wysokości 0,11 euro, a zatem sporo niższy od średniej obecnej ceny, która w skali 27 państw UE wynosi 0,29 euro.

– Obywatele UE powinni mieć możliwość przesyłania SMS-ów ponad granicami bez ponoszenia nadmiernych kosztów – powiedziała komisarz Reding.– Opłaty roamingowe kosztowały już klientów sieci komórkowych zbyt wiele.”

Jesienią zostanie przedstawiony projekt przepisów, które wymuszą na operatorach obniżenie stawek. Komisja stanęła w obronie użytkowników telefonów komórkowych już po raz drugi w ciągu ostatniego roku.W czerwcu 2006 r. UE wprowadziła pułapy cenowe dla rozmów English w roamingu w obrębie Unii.

Reakcja Komisji jest wynikiem braku dobrowolnych inicjatyw ze strony branży. Tylko jeden operator odpowiedział na wezwanie do obniżenia opłat za SMS-y wysyłane w roamingu, które Komisja ogłosiła w lutym b.r.

2,5 mld SMS-ów wysyłanych każdego roku z zagranicy przez użytkowników telefonów komórkowych kosztuje tych ostatnich ponad 10 razy więcej, niż w przypadku wiadomości SMS, które wysyłają w kraju.

Komisja będzie również zabiegać o położenie kresu przykrym niespodziankom, jakie mogą czekać na konsumentów, gdy otrzymują rachunek za korzystanie z Internetu za granicą za pośrednictwem telefonii komórkowej.

Oprócz stawek roamingowych Komisja bada także przypadki wprowadzania w błąd przy podawaniu cen za pobieranie dzwonków do telefonów komórkowych. W wyniku rocznej akcji, kiedy to skontrolowano ponad 500 stron internetowych w UE, Norwegii i Islandii, okazało się, że 80 proc. z nich kwalifikuje się do dalszego dochodzenia w celu zbadania, czy nie doszło do naruszenia przepisów prawa ochrony konsumentów. Podobną kontrolę linii lotniczych English przeprowadzono w 2007 r.

Jednym z problemów, jakie wykryto, było nakłanianie osób, które pobierają bezpłatne dzwonki, do wykupienia abonamentu. Wiele spośród tych stron internetowych skierowane jest do dzieci i młodzieży.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki