Cesta

Další krok Komise k zajištění spravedlivých cen mobilních služeb - 17/07/2008

Mobilní telefon se zobrazenou textovou zprávou, položený na 2 cestovních pasech ležících na mapě

Komise oznámila, že zasahuje proti podvodům s vyzváněcími tóny a vysokým poplatkům za textové zprávy a přístup k internetu ze zahraničí (v rámci EU).

Představte si, že jste na dovolené v Itálii a chcete se s někým podělit o první dojmy z Kolosea. Co uděláte? Velmi pravděpodobně vytáhnete mobil a pošlete textovou zprávu přítelkyni nebo někomu z rodiny.

A možná přitom ani nevíte, že ceny English za tuto službu jsou v Evropě vysoké. Francouzský turista zaplatí za jednu zprávu z Itálie 0,30 eura Čech 0,42 eur.Britští turisté zaplatí ve Španělsku až 0,63 eur.

Evropská komisařka odpovědná za telekomunikace DeutschEnglishfrançais Viviane Redingová uvedla, že tyto poplatky nejsou opodstatněné a měly by se ze současné průměrné ceny 0,29 eur ve 27 zemích EU snížit na nejvýše 0,11 eur.

„Občané EU by měli mít možnost posílat textové zprávy do zahraničí, aniž by za to platili přemrštěné poplatky,“ uvedla Viviane Redingová a dodala: „Poplatky za roaming už vytáhly příliš mnoho peněz z kapes uživatelů mobilních služeb.“

Návrhy právních předpisů zaměřených na snížení poplatků by měly být připraveny na podzim. Bylo by to během jednoho roku již podruhé, co Komise zasáhla ve prospěch uživatelů mobilních služeb. V červnu 2007 stanovila EU maximální ceny pro hlasová volání English v jiných zemích EU.

Toto opatření přichází poté, co odvětví telekomunikací nepřistoupilo k dobrovolnému snížení cen. Pouze jeden operátor zareagoval na únorovou výzvu Komise ke snížení roamingových poplatků za textové zprávy.

Každoročně odešlou uživatelé mobilních telefonů v EU 2,5 miliard roamingových textových zpráv, přičemž tyto zprávy jsou více než desetkrát dražší než zprávy zasílané v zemi uživatele.

Komise chce rovněž skoncovat s nepříjemnými překvapeními, které pro roamingové zákazníky představují vysoké ceny za připojení k internetu prostřednictvím mobilního telefonu v zahraničí.

Kromě poplatků za roaming šetří Komise zavádějící ceny v nabídkách vyzváněcích tónů ke stažení. Z výsledků ročního šetření více než 500 internetových stránek v celé EU, v Norsku a na Islandu vyplývá, že v 80 % případů je důvod k dalšímu šetření, zda nedošlo k porušení předpisů na ochranu spotřebitele.Podobné šetření v oblasti letecké dopravy English bylo provedeno v roce 2007.

K dalším problémům patří například případy, kdy jsou pod záminkou údajně zdarma poskytovaných vyzváněcích tónů ke stažení uživatelé nalákáni k předplacení služeb. Mnoho internetových stránek se zaměřuje na děti a mládež.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy