Ścieżka nawigacji

Unijny plan działania na rzecz ekologicznej produkcji i konsumpcji - 16/07/2008

Nowy pakiet środków ma wspierać produkcję ekologiczną i zachęcić konsumentów i firmy do kupowania bardziej przyjaznych dla środowiska produktów i technologii.

Proponowane środki, w tym zarówno te obowiązkowe, jak i te dobrowolne, stanowią część nowego planu działania Komisji English dotyczącego między innymi projektowania produktów ekologicznych oraz oznakowania produktów przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych. Jeżeli wprowadzimy je w życie, ilość energii, jaką zużywamy na ogrzewanie, oświetlanie i konserwację budynków, może spaść o 30 proc.

Aktualne tendencje produkcji i konsumpcji mają duży wpływ na środowisko naturalne, gdyż powodują powstawanie gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń oraz marnotrawstwo zasobów naturalnych. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na to, aby bez większych poświęceń z naszej strony ograniczyć szkodliwe dla środowiska skutki tych zjawisk.

W UE obowiązują już przepisy o oznakowaniu produktów energooszczędnych English. Sklepy ze sprzętem gospodarstwa domowego muszą podawać informacje na temat poziomu energooszczędności sprzedawanych produktów i ich wpływu na środowisko. Komisja zaproponowała objęcie tym systemem szerszego zakresu produktów, np. okien. Dzięki szczelniejszym oknom można obniżyć rachunek za ogrzewanie o około 11 proc., a emisje gazów cieplarnianych − o ok. 20 proc.

System etykietowania produktów ekologicznych jest elementem unijnej polityki przemysłowej nastawionej na zrównoważony rozwój English , która przewiduje zachęty ekonomiczne dla producentów wspierających produkcję ekologiczną. Dzięki tego rodzaju działaniom gospodarka europejska może skutecznie konkurować z dynamicznie rozwijającą się gospodarką Chin czy Indii.

Władze publiczne też mogą mieć swój wkład na rzecz bardziej ekologicznej produkcji i konsumpcji.  Władze krajowe, regionalne i lokalne w UE wydają dużą część krajowego PKB na budownictwo, transport, gospodarkę odpadami oraz inne produkty i usługi. Celem nowego planu jest również zachęcenie władz do bezpośredniego inwestowania w produkty i usługi ekologiczne.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki