Navigačný riadok

Voda a slnko – nebezpečné lákadlá leta - 14/07/2008

Pre mnohých je leto najmä o vode a slnku, a preto niektorí ľahko zabúdajú na súvisiace nebezpečenstvá.

Každoročne dôjde v Európe k asi 200 000 nehodám v bazénoch a ďalšia štvrtina z tohto počtu nešťastí sa stane pri člnkovaní, potápaní a iných vodných športoch.Utopenie je druhou najčastejšou príčinou smrti u detí.

Väčšine vodných zranení však možno predísť, ak dodržíme niekoľko základných bezpečnostných opatrení. Európske združenie pre bezpečnosť detí a EÚ vydali pre hotely, cestovné kancelárie a spoločnosti ponúkajúce rekreáciu nové usmernenia zamerané na bezpečnosť turistov. Odporúčajú v nich:

  • kontrolovať vodné plochy a činností, či nie sú riskantné (najmä pre deti)
  • zabezpečiť nafukovacie pomôcky a ďalšie vybavenie a kontrolovať, či majú zodpovedajúcu veľkosť
  • zamestnávať dobre vyškolený personál a mať pripravený núdzový plán.

 

S európskou kartou zdravotného poistenia bez obáv

Ak toto leto prázdninujete v inej časti EÚ, presvedčte sa, či ste si so sebou zobrali európsku kartu zdravotného poistenia. V súčasnosti je jej držiteľom už asi 173 miliónov ľudí, čiže 36 % občanov EÚ. Kartu zaviedli pred štyrmi rokmi, aby pokrývala pohotovostnú zdravotnú starostlivosť v 31 európskych krajinách – v EÚ, ako aj vo Švajčiarsku, Nórsku, na Islande a v Lichtenštajnsku.

Právo na kartu má takmer každý občan poistený v niektorej z uvedených krajín. Je bezplatná.Spýtajte sa vo svojej poisťovni ako si podať prihlášku. Ale pozor: karta platí len vo verejných, nie v súkromných zdravotníckych zariadeniach.

Vypečte so slnkom

V lete je veľmi dôležité nevystavovať sa dlhodobo slnku. Pri výbere ochranného krému English si vždy prečítajte štítok, či vám daný výrobok zabezpečí dostatočnú ochranu.

Voľte tie produkty, ktoré chránia proti škodlivému žiareniu UVA aj UVB. Myslite na to, že ochranné krémy, dokonca ani tie, ktoré podľa svojho názvu celkom blokujú slnečné žiarenie (tzv. sunblocks), vám nemôžu zabezpečiť neobmedzenú ochranu. Ak sa správne nanesie, krém s ochranným faktorom 15-25 môže byť rovnako účinný ako krém s faktorom 50 a viac.

Väčšina ochranných krémov, ktoré sa v súčasnosti predávajú v EÚ, je označená novými zrozumiteľnými štítkami v súlade s odporúčaniami Komisie.

Nemali by ste sa však spoliehať len na ochranné krémy. Vyhýbajte sa slnku v najteplejších hodinách dňa, čo najviac sa zakrývajte oblečením a chráňte bábätká a malé deti pred priamym dosahom slenčného žiarenia.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy