Ścieżka nawigacji

Woda i słońce – jak bezpiecznie korzystać z letnich atrakcji? - 14/07/2008

Dla wielu z nas woda i słońce to najważniejsze atrybuty lata. Łatwo więc zapominamy o tym, że należy z nich korzystać ostrożnie.

Co roku w UE dochodzi do blisko 200 tys. wypadków na basenach, a liczba urazów związanych z wodniactwem, nurkowaniem i innymi sportami wodnymi jest nawet o 25 proc. wyższa. Utonięcie jest drugą co do ilości przyczyną zgonów wśród dzieci.

Większości wypadków w wodzie można by zapobiec dzięki kilku podstawowym środkom bezpieczeństwa. Europejski Sojusz na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i UE wydały nowe wytyczne dla hoteli, organizatorów wycieczek i innych podmiotów z branży turystycznej, w których zaleca się:

  • kontrolować kąpieliska i sporty wodne pod kątem zagrożenia, zwłaszcza dla dzieci
  • ustawiać boje oraz inny sprzęt i zadbać o to, aby ich wielkość była odpowiednia
  • dysponować dobrze wyszkolonym personelem i planem operacyjno-ratowniczym.

 

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego to poczucie bezpieczeństwa

Jeśli tego lata wybieramy się na wakacje do innego kraju UE, upewnijmy się, że zabraliśmy ze sobą swoją europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Taką kartę mają już niemal 173 miliony osób – czyli 36 proc. ludności UE. Wprowadzona przed czterema laty karta obejmuje opiekę medyczną w nagłych wypadkach w 31 krajach Europy (kraje UE, Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein).

Prawie każdy, kto ma prawo do korzystania z publicznych usług zdrowotnych w jednym z tych krajów, jest uprawniony do posiadania karty. Jest ona wydawana bezpłatnie, a informacji na jej temat udziela zakład ubezpieczenia zdrowotnego w kraju ojczystym. Jedna uwaga: kartę można stosować wyłącznie w publicznych, a nie prywatnych, placówkach świadczących usługi medyczne.

Korzystajmy mądrze ze słońca

Unikanie przebywania na słońcu to nie zawsze łatwa sprawa w sezonie letnim. Wybierając filtr przeciwsłoneczny English , czytajmy etykiety i sprawdzajmy, czy zapewni nam odpowiednią ochronę.

Wybierajmy produkty, które chronią skórę przed dwoma szkodliwymi rodzajami promieniowania: UVA i UVB. Pamiętajmy, że produkty zawierające filtry przeciwsłoneczne, nawet tzw. „blokady przeciwsłoneczne” (ang. „sunblocks”), nie mogą zapewnić nam całkowitej czy nieograniczonej ochrony przed promieniowaniem UV. Warto dodać, że właściwie nałożony na skórę kosmetyk zawierający niższy współczynnik ochrony przed słońcem (15-25) może być równie skuteczny jak kosmetyk o wyższym współczynniku (min. 50).

Większość produktów zawierających filtry przeciwsłoneczne sprzedawanych obecnie w UE jest opatrzona nowymi, łatwymi do zrozumienia opisami, zgodnie z zaleceniami Komisji.

Jednak same filtry przeciwsłoneczne nie wystarczą. Unikajmy słońca w godzinach, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze, używajmy okrycia ochronnego i nie narażajmy niemowląt i małych dzieci na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki