Ścieżka nawigacji

Zdrowo i bezpiecznie w miejscu pracy - 13/06/2008

Pracownik budowlany z laptopem

Zagrożenia w miejscu pracy drogo kosztują europejskie firmy i ich pracowników.

Co trzy i pół minuty z powodów związanych z pracą umiera w UE jedna osoba. Chociaż zwolnienia lekarskie, wypadki i koszty ubezpieczeń stanowią obciążenie dla pracodawców, to jednak nic nie może zrekompensować cierpienia osobistego czy utraty bliskiej osoby. Wysoką cenę płacą nie tylko pracownicy i ich rodziny, ale również całe społeczeństwo, które ponosi koszty opieki zdrowotnej. Europa nie może sobie pozwolić na to, aby na zwolnieniu lekarskim przebywały miliony pracowników.

W odpowiedzi na ostatnie niepokojące statystyki UE rozpoczęła dwuletnią ogólnoeuropejską kampanię na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Według opinii Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy (OSHA) zapobieganie zagrożeniom ma zasadnicze znaczenie. Większości problemów można bowiem uniknąć dzięki odpowiedniej ocenie ryzyka w miejscu pracy.

Pracodawcy ponoszą moralną i prawną odpowiedzialność za ochronę zdrowia swoich pracowników. Kampania informuje pracowników, przedsiębiorstwa i organizacje o tym, w jaki sposób rozpoznawać zagrożenia. Zachęca też małe firmy do przeprowadzenia własnej oceny ryzyka w miejscu pracy i sporządzenia planów działań zapobiegawczych. Kampania jest skierowana głównie do sektorów o wysokim stopniu ryzyka, takich jak budownictwo, opieka zdrowotna czy rolnictwo.

Przede wszystkim należy rozpoznać problemy i zagrożenia – niezależnie od tego, czy dotyczą one materiałów, sprzętu czy metod pracy. Mogą w tym pomóc sami pracownicy. Równie ważne jest określenie, które kategorie pracowników są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo; na przykład kobiety ciężarne i osoby niepełnosprawne oraz z problemami zdrowotnymi.

OSHA radzi zatem, aby: unikać ryzykownych sytuacji, zastępować niebezpieczne metody i materiały bezpiecznymi, dostosowywać się na bieżąco do najnowszych zmian technicznych, szkolić i informować pracowników oraz rozwijać odpowiednią strategię prewencyjną. Przedsiębiorstwa powinny zrozumieć, że nakłady na zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy przynoszą korzyści finansowe. Zdrowi i zmotywowani pracownicy są bardziej wydajni i zwiększają konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw.

Ocena zagrożenia podstawą zdrowego miejsca pracy (OSHA)

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki