Navigačný riadok

Toto leto sa v Európe kúpete v čistej vode - 02/06/2008

Triatlonista na konci plaveckej etapy

Dovolenkári v Európe sa nemusia obávať vodných plôch keďže väčšina z nich spĺňa požiadavky na kvalitu.

Letná sezóna sa rozbieha a milióny dovolenkárov sa pripravujú na plážové radovánky na rôznych miestach Európy. Je však voda určená na kúpanie English dostatočné čistá? Komisia dnes uverejnila každoročnú správu o kvalite vody určenej na kúpanie a jej závery sú pozitívne. Takmer 95 % pobrežných oblastí a 89 % riek a jazier v súčasnosti spĺňa zákonné požiadavky na kvalitu.

V roku 2007 bolo predmetom kontroly viac ako 21 000 miest a tento rok sa v porovnaní s minulým vyradilo zo zoznamu menej z nich. Je to vynikajúca správa, ale EÚ bude naďalej trvať na tom, aby členské štáty pokračovali v čistení vodných plôch a aby odstraňovanie znečistenia uprednostňovali pred vyraďovaním nevyhovujúcich miest zo zoznamu.

Voda určená na kúpanie sa každoročne podrobuje testom na fyzikálne, chemické a bakteriologické znečisťujúce činitele. V právnych predpisoch EÚ sa ustanovujú minimálne normy záväzné pre vnútroštátne vlády a dodatočné kritériá pre krajiny, ktoré majú vyššie ciele.

Ak sa chcete uistiť, že vaša dovolenková pláž obstála v teste, prezrite si výročnú správu English a interaktívne mapy DeutschEnglishespañolfrançaisitalianomagyarpolski na stránkach Komisie venovaných vode určenej na kúpanie.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy