Ścieżka nawigacji

Latem możemy kąpać się bezpiecznie - 02/06/2008

Mężczyzna wynurzający się z wody

Znaczna większość kąpielisk na terenie Unii Europejskiej spełnia unijne normy w zakresie higieny. Letnicy mogą zatem kąpać się bez obaw.

Wraz z nadejściem lata na europejskich plażach pojawią się miliony letników. Czy jednak woda w kąpieliskach English jest wystarczająco czysta? Okazuje się, że w większości przypadków tak. W tym tygodniu Komisja opublikowała sprawozdanie roczne dotyczące jakości wody w kąpieliskach, którego wyniki są pozytywne. Około 95 proc. nadmorskich terenów kąpielowych oraz 89 proc. kąpielisk nad rzekami i jeziorami spełnia prawne wymogi sanitarne. W 2007 r. sprawdzono 21 tys. terenów kąpielowych. Odsetek kąpielisk, które usunięto z krajowych list terenów kąpielowych, zmniejszył się w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to dobra wiadomość, jednak Unia przypomina państwom członkowskim, że przede wszystkim należy eliminować zanieczyszczenia, a nie po prostu usuwać z list kąpieliska, które nie spełniają norm sanitarnych. Jakość wody w kąpieliskach jest co roku badana pod względem zgodności z szeregiem wskaźników fizycznych, chemicznych i bakteriologicznych. Przepisy unijne ustanawiają wartości obowiązkowe, których państwa członkowskie muszą przestrzegać, oraz wartości zalecane, które mogą przyjąć kraje pragnące stosować bardziej surowe normy.

Zanim wyruszą Państwo na wakacje, zachęcamy do zapoznania się ze sprawozdaniami rocznymi English oraz interaktywną mapą, które można znaleźć na stronie Komisji poświęconej wodzie w kąpieliskach.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki