Ścieżka nawigacji

Pierwszy Europejski Dzień Morza - 21/05/2008

Od tego roku w dniu 20 maja będziemy obchodzić Europejski Dzień Morza.

Europejskim morzom zagrażają zanieczyszczenia i  degradacja ekosystemów wywołane nadmiernymi połowami, wyciekami oleju i zmianami klimatu. Nowa unijna polityka morska DeutschEnglishfrançais przewiduje zintegrowane działania w odpowiedzi na te zagrożenia i konstruktywne podejście do wykorzystania potencjału europejskich regionów przybrzeżnych.

Obchodzony co roku Dzień Morza DeutschEnglishfrançais ma na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa o znaczeniu europejskich mórz, podkreślenie znaczenia gospodarczego europejskiego przemysłu morskiego i roli regionów przybrzeżnych. To również okazja do promowania znaczenia morza dla tożsamości Europy i zwrócenia uwagi na to, jaka może być rola mórz w naszych zmaganiach z globalizacją.

UE działa również aktywnie na rzecz ochrony środowiska morskiego, domagając się ustanowienia bardziej surowych norm bezpieczeństwa i zwalczając nielegalne połowy.

Z okazji pierwszego Europejskiego Dnia Morza odbyła się konferencja poświęcona regionalnym strategiom polityki morskiej i jej realizacji.

Jednocześnie w tym tygodniu w różnych regionach odbywają się następujące imprezy:

  • Tydzień Morza Nederlands w Holandii od 24 maja
  • RORO 2008 English, impreza związana z sektorem przewozów morskich – Göteborg, Szwecja, do 22 maja
  • 68. Międzynarodowe Targi Rybołówstwa Englishitaliano – Ankona, Włochy, 23–25 maja.

Jednym z przykładów zaangażowania UE w kwestie związane z gospodarką morską są jej starania o zabezpieczenie połowów zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku w 2008 r.  Ze względu na nadwyżkę zdolności połowowych europejskiej floty rybackiej w tym roku znowu istnieje duże prawdopodobieństwo przełowienia.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki