Cesta

Moře jako součást identity a dědictví Evropanů - 21/05/2008

Od letošního roku se bude slavit 20. květen jako Evropský námořní den.

Evropská moře jsou ohrožena znečištěním a narušením ekosystémů v důsledku nadměrného rybolovu, úniků ropy a změny klimatu. Nová námořní politika DeutschEnglishfrançais EU přináší ucelenou reakci na tyto hrozby a konstruktivní přístup k využívání zdrojů v evropských pobřežních regionech.

Cílem každoročního námořního dne DeutschEnglishfrançais je zvýšit povědomí veřejnosti o významu evropských moří, poukázat na důležitost námořního průmyslu a zlepšit informovanost o pobřežních regionech. Tento den bude rovněž příležitostí, jak podpořit evropskou námořní identitu a zdůraznit přínos evropských moří pro řešení otázek globalizace.

Evropská unie se rovněž aktivně zasazuje o ochranu a zachování mořského prostředí a prosazuje přísnější bezpečnostní normy a boj proti nelegálnímu rybolovu.

Při příležitosti prvního námořního dne se uskutečnila konference o regionálních přístupech k námořní politice a jejímu provádění.

Tento týden se rovněž uskuteční řada regionálních akcí:

  • 24. května začíná v Nizozemsku Týden moře Nederlands ,
  • do 22. května probíhá ve švédském Göteborgu výstava týkající se lodní dopravy – RORO 2008 English ,
  • ve dnech 23.-25. května se v italské Anconě koná 68. mezinárodní rybářský veletrh Englishitaliano .

Jednou z priorit EU v oblasti námořní politiky je například úsilí o řešení problému lovu tuňáka obecného ve východních mořských oblastech v roce 2008. I v letošním roce totiž hrozí nebezpečí nadměrného odlovu v důsledku příliš velké kapacity evropského rybářského loďstva.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy