Navigācijas ceļš

Narkomānija skar ne tikai jauniešus - 05/05/2008

Pudelīte ar tabletēm un  šļirce

Satraukumu rada prognozes par narkomāniju gados vecāku cilvēku vidū.

Eiropā arvien lielākas bažas raisa pārmērīga, šķietami nevainīga aizraušanās ar bezrecepšu zālēm gados vecāku cilvēku vidū. Pretsāpju līdzekļi un miegazāles, ko var nopirkt bez ārsta izrakstītas receptes, spēj izraisīt nepatīkamas blaknes, ko itin bieži ievēro tikai tad, kad ir jau par vēlu.

Pēdējā Eiropas Narkotiku uzraudzības centra ziņojumā English lēsts, ka no 2001. līdz 2020. gadam varētu divkāršoties to cilvēku skaits, kas cieš no zāļu lietošanas blakusparādībām. Lai gan neatļautu narkotisku vielu lietošanu parasti piedēvē jauniešiem, šis bīstamais ieradums arvien biežāk pārņem arī vecāko paaudzi. No 2002. līdz 2005. gadam no 8,6 % līdz 17,6 % palielinājies par 40 gadiem vecāko pacientu skaits, kas ārstē atkarību no opiātiem.

Šī parādība izvirza jaunas prasības ES veselības aizsardzības sistēmai. „Programmas, kas bija izstrādātas galvenokārt jauniešu mērķgrupai, vajadzēs pielāgot vecāka gadagājuma cilvēkiem,” paskaidroja ES Narkotiku uzraudzības centra English direktors Volfgangs Gecs. Ņemot vērā Eiropas sabiedrības novecošanu (līdz 2028. gadam vairāk nekā ceturtajai daļai iedzīvotāju būs vismaz 65 gadi), ir īstais laiks gatavot pienācīgu atbildi.

Ziņojumā norādīti vairāki rīcības veidi, kā panākt uzlabojumus:

  • identificēt un pārraudzīt ar recepšu un bezrecepšu zāļu lietošanu saistītās problēmas,
  • noskaidrot, kādas vajadzības ir gados vecākiem cilvēkiem, kas lieto narkotikas, lai ārstētos no atkarības un pilnvērtīgi izmantotu veselības aizsardzības pakalpojumus,
  • atpazīt ar alkohola lietošanu saistītās problēmas, ko potenciāli papildina narkomānija,
  • izstrādāt piemērotas un efektīvas ārstēšanas metodes — iespējams, ka nāksies mainīt pašlaik iecienītos ārstēšanas paņēmienus vai izstrādāt jaunus.

Gados vecāki cilvēki, kas cieš no atkarības, nereti regulāri izmanto medicīniskās aprūpes pakalpojumus, taču tur bieži pat nepamana, ka viņiem ir problēmas ar zāļu neadekvātu lietošanu, vai arī uzstāda nepareizu diagnozi. Ārsti nav raduši pievērst uzmanību pārmērīgas medikamentu lietošanas simptomiem, un ziņojumā teikts, ka, pasliktinoties šo cilvēku veselības stāvoklim, var krietni pieaugt šīs situācijas novēršanai vajadzīgās izmaksas. Arī kopējos izdevumus, kas paredzēti vecāku ļaužu mērķgrupai, var samazināt, rīkojoties savlaicīgi un efektīvi.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites