Naršymo kelias

Narkotikai gali užvaldyti ir jauną, ir seną - 05/05/2008

Vaistų buteliukas ir švirkštas

Pagyvenusių žmonių piktnaudžiavimo narkotikais ir vaistais prognozė kelia nerimą

Europos pagyvenusių žmonių nerūpestingas ir iš pirmo žvilgsnio nekenksmingas laisvai prekiaujamų vaistų vartojimas kelia vis didesnį rūpestį. Skausmą malšinantys ir migdomieji vaistai, kuriuos galima įsigyti be gydytojo recepto, gali turėti pavojingą šalutinį poveikį, kuris dažnai pastebimas per vėlai.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro naujausioje ataskaitoje English prognozuojama, kad nuo 2001 m. iki 2020 m. žmonių, kenčiančių nuo narkotikų ir vaistų vartojimo problemų, padvigubės. Nors nelegalias narkotines medžiagas daugiau vartoja jaunimas, jų vis dažniau griebiasi ir vyresniosios kartos atstovai. Nuo 2002 m. iki 2005 m. dėl opiatų vartojimo besigydžiusių vyresnių nei 40 metų pacientų dalis padidėjo nuo 8,6 % iki 17,6 %.

Siekiant įveikti šią problemą reikės daug ES sveikatos tarnybų pastangų. „Programas, kurios daugiausia pritaikytos jaunimui, reikės pakoreguoti, kad būtų atsižvelgiama ir į vyresnės kartos problemas“, – sakė Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro English direktorius Wolfgangas Götzas. Iki 2028 m. daugiau kaip ketvirtadalis ES gyventojų bus vyresni kaip 65 metų, todėl pats laikas pradėti svarstyti tinkamas priemones.

Siekiant pagerinti padėtį, reikėtų imtis šių veiksmų:

  • nustatyti ir stebėti probleminius pagal receptus ir be jų įsigyjamų vaistų vartojimo atvejus
  • numatyti vyresnio amžiaus nelegalių narkotinių medžiagų vartotojų priklausomybės ligų gydymo ir sveikatos priežiūros paslaugų poreikius
  • nustatyti alkoholio vartojimo problemas, taip pat jų galimą ryšį su piktnaudžiavimu narkotikais ir vaistais
  • parengti tinkamas ir veiksmingas gydymo priemones (pritaikyti esamas arba parengti naujas)

Vyresnio amžiaus narkotinių medžiagų ir vaistų vartotojai dažnai lankosi pas gydytojus, bet tai, kad jie piktnaudžiauja vaistais, dažnai lieka nepastebėta ir jiems nustatoma neteisinga diagnozė. Gydytojai nėra išmokyti nustatyti piktnaudžiavimo vaistais ženklų. Ataskaitoje pažymima, kad dėl to blogėjant pacientų sveikatai gali atsirasti daugiau sveikatos priežiūros išlaidų. Sumažinti bendras vyresnio amžiaus žmonių grupės sveikatos priežiūros išlaidas galima tik laiku įgyvendinus veiksmingas priemones.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos