Navigačný riadok

Nebezpečné výrobky do predajní nepatria - 17/04/2008

Podľa výročnej správy systému RAPEX sú európski spotrebitelia chránení lepšie  ako kedykoľvek predtým vďaka vylepšenému vnútroštátnemu dohľadu.

Snaha EÚ vypátrať a stiahnuť nebezpečné spotrebiteľské výrobky z trhu sa vypláca - systém rýchleho varovania RAPEX English prijal minulý rok 1 605 hlásení o nebezpečných výrobkoch – o 53 % viac ako v roku 2006.

Je evidentné, že krajiny kontrolujú výrobky pozornejšie ako predtým. Výročná správa z roku 2007 English potvrdzuje, že viac hlásení o nebezpečných výrobkoch pochádza z krajín, ktoré predtým neboli až natoľko opatrné.

V zozname nebezpečných výrobkov za rok 2007 boli najohlasovanejšími hračky (417), za ktorými nasledovali motorové vozidlá (197),elektrospotrebiče (156) a kozmetické výrobky (81). V zozname hlásení English nájdete ohlásené výrobky, ktoré zapríčinili zranenie, zadusenie, elektrický šok alebo požiar.

Čínske výrobky opäť vyprovokovali najviac hlásení (700). Komisia sa preto rozhodla v júni zorganizovať v Číne konferenciu s cieľom informovať čínskych úradníkov a výrobcov o novom návrhu o bezpečnosti hračiek English a ďalších bezpečnostných opatreniach. Na programe je aj samit medzi EÚ, USA a Čínou o bezpečnosti výrobkov, ktorý sa uskutoční v Bruseli v novembri tohto roku.

„RAPEX a iné bezpečnostné systémy majú zaručiť, aby občania EÚ mohli pokojne nakupovať bez obáv, že vložia do nákupného košíka nebezpečný výrobok,“ uviedla komisárka pre oblasť ochrany spotrebiteľa Meglena Kuneva.

Ako posilniť práva spotrebiteľov English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy