Cesta

Nebezpečné výrobky do prodejen nepatří - 17/04/2008

Výroční zpráva o systému RAPEX uvádí, že díky zlepšení kontroly na vnitrostátní úrovni se zvýšila úroveň ochrany evropských spotřebitelů.

Činnost EU v oblasti zjišťování nebezpečného spotřebního zboží a jeho stahování z trhu je účinná. V minulém roce zpracoval systém včasného varování RAPEX English 1 605 hlášení o nebezpečných výrobcích, což bylo o 53 % více než v roce 2006.

Sledování výrobků v jednotlivých zemích je nyní podstatně účinnější než dříve. Z výroční zprávy za rok 2007 English vyplývá, že více hlášení přichází ze zemí, které předtím nebyly tak ostražité.

Nejčastěji hlášenými výrobky byly v roce 2007 hračky (417), přičemž další místa v žebříčku zaujala motorová vozidla (197), elektrické spotřebiče (156) a kosmetické výrobky (81). V seznamu hlášení English můžete najít výrobky, které byly nahlášeny, protože způsobily zranění nebo udušení, úraz elektrickým proudem nebo požár.

Většina hlášení se i v uplynulém roce týkala čínských výrobků (700). S cílem řešit tento problém uspořádá Komise v červnu v Číně seminář, na kterém bude informovat čínské úředníky a výrobce o navrhovaném právním předpisu o bezpečnosti hraček English a dalších záležitostech týkajících se bezpečnosti. Kromě toho se má v Bruselu v listopadu uskutečnit třístranný summit EU, USA a Číny o bezpečnosti výrobků.

„Smyslem systému RAPEX a dalších bezpečnostních mechanismů je zajistit, aby občané EU mohli nakupovat bez obav a nemuseli rozlišovat bezpečné výrobky od těch nebezpečných ,“ uvedla komisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kunevová.

Informace o ochraně spotřebitele English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy