Navigačný riadok

Alkohol kosí ľudské životy v EÚ - 16/04/2008

Región s najvyššou spotrebou alkoholu na svete, t.j. EÚ podniká kroky, aby zastavil alarmujúci trend nadmernej konzumácie alkoholu.

Kedy sa posedenie s kamarátmi mení na nekontrolovaný žúr? Alkohol si každý rok v Európe vyžiada 200 000 obetí. Zdá sa teda, že deliaca čiara medzi zodpovedným a nebezpečným pitím stále nie je pre mnohých jasná. 

Alarmujúce pre Európu je najmä konzumácia alkoholu u neplnoletých a dopravné nehody spôsobené pod vplyvom alkoholu, ktoré predstavujú štvrtinu zo všetkých nehôd. Napriek tomu, že sa krajiny snažia vyriešiť túto situáciu a zvrátiť trend spotreby alkoholu v rámci svojich hraníc, cezhraničná reklama a predaj pôsobia na spotrebiteľov skôr opačne.

Najviac ohrozenou skupinou obyvateľstva sú mladí ľudia. Nehody v dôsledku požitia alkoholu majú na svedomí úmrtie jedného zo štyroch mladých mužov (vo veku 15 až 29 rokov). Ako ukazujú výsledky najnovšieho prieskumu Englishfrançais, 19 % mladých vo veku 15 – 24 rokov vypije na jedno posedenie najmenej 5 pohárikov.

S cieľom bojovať proti konzumácii alkoholu neplnoletými, zvýšiť povedomie o účinkoch nadmernej konzumácie alkoholu a presadiť zodpovedný predaj a reklamnú prax prišla EÚ so stratégiou na riešenie problému s alkoholom English v celej Európe a založila Európske fórum o alkohole a zdraví English, na ktorom sa podieľa 40 podnikov a mimovládnych organizácií.

Komisárka pre zdravie Androulla Vassiliouová vo svojom prejave na fóre zdôraznila tragický dopad nadmernej konzumácie na spoločnosť: „Neprimeraná konzumácia alkoholu škodí zdraviu a veľa mladých chlapcov a dievčat pripraví o šancu vyštudovať a nájsť si zamestnanie, nehovoriac o množstve mladých ľudí, ktorých alkohol zabije príliš skoro.“

V rámci fóra bolo stanovených 78 záväzkov ako napríklad:

  • vyškoliť predajcov a barmanov, aby boli schopní jednať s neplnoletými, ktorí sa snažia kúpiť si alkohol nelegálne
  • zabezpečiť, aby ženy mali prístup k informáciám o nebezpečenstve konzumácie alkoholu pred alebo počas tehotenstva
  • posilniť úlohu svojpomocných skupín

Členom fóra, ktorého úlohou bude zozbierať nápady a osvedčené postupy, identifikovať oblasti s potrebou projektov a zabezpečiť ich efektívnu realizáciu, poskytne pomoc z vedeckej stránky skupina odborníkov.

Ďalšie informácie o nepriaznivých vplyvoch konzumácie alkoholu v Európe DeutschEnglishespañolfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy