Ścieżka nawigacji

Nadmierne spożycie alkoholu przyczyną śmierci w całej UE - 16/04/2008

Statystyki są bezlitosne − Europa to region, w którym spożywa się najwięcej alkoholu na świecie, a tendencje związane z jego spożywaniem są bardzo niepokojące. UE przystępuje do walki z nadużywaniem alkoholu.

Gdzie kończy się towarzyskie wyjście na drinka a zaczyna niebezpieczne picie? Na europejskich drogach w wypadkach związanych z alkoholem ginie co roku 200 tys. osób. Granica między odpowiedzialnym spożywaniem alkoholu a jego tragicznym w skutkach nadużywaniem dla wielu nie jest zbyt wyraźna… 

Picie alkoholu przez osoby małoletnie oraz wypadki spowodowane jazdą pod wpływem alkoholu − czyli jedna czwarta – budzą ogromne zaniepokojenie w całej Europie. Każdy kraj próbuje robić, co się da na własnym podwórku, jednak ich wysiłki może zniweczyć transgraniczna reklama i sprzedaż alkoholu.

Młodzi ludzie są szczególnie podatni na szkodliwe skutki nadużywania alkoholu. Co czwarty młody mężczyzna w wieku 15–29 lat umiera z powodów związanych z alkoholem, a z najnowszych badań Englishfrançais wynika, że 19 proc. osób w wieku 15–24 lat wypija przynajmniej pięć jednostek alkoholu podczas jednego posiedzenia. 

W ramach wdrażania strategii na rzecz zwalczania problemów związanych z alkoholem English w całej Europie UE ustanowiła europejskie Forum ds. Alkoholu i Zdrowia English , w którym uczestniczy 40 firm i organizacji pozarządowych. Celem forum jest zapobieganie spożywaniu alkoholu przez dzieci i młodzież, informowanie o skutkach nadużywania alkoholu oraz kampania na rzecz odpowiedzialnych praktyk w zakresie sprzedaży i reklamy.

W swojej wypowiedzi na forum komisarz UE ds. zdrowia Andrula Wasiliu położyła nacisk przede wszystkim na społeczne skutki alkoholizmu: „Nadmierne spożycie alkoholu niszczy zdrowie oraz perspektywy edukacji i zatrudnienia, jakie mają przed sobą młodzi, a w wielu wypadkach prowadzi do śmierci osób, które powinny mieć przed sobą jeszcze całe życie”.

W ramach forum sformułowano 78 wytycznych, w tym dotyczących:

  • szkolenia sprzedawców i barmanów, jak radzić sobie z małoletnimi, którzy usiłują niezgodnie z prawem kupić alkohol,
  • uczulenia położnych na to, aby informowały kobiety o zagrożeniach wynikających z picia alkoholu w ciąży lub w okresie, gdy starają się o dziecko,
  • wzmocnienia roli grup wsparcia.

Forum będzie korzystać z opinii naukowych przedstawionych przez panel ekspertów oraz gromadzić pomysły i najlepsze praktyki, wybierając obszary, w których najbardziej potrzebne są działania i zapewniając ich sprawną realizację.

Szkodliwe skutki spożywania alkoholu − sytuacja w Europie DeutschEnglishespañolfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki