Navigačný riadok

Naozaj chcete byť „eko“? - 25/03/2008

Staršia žena na štvorkolke

Napriek tomu, že životné prostredie má pevné miesto v centre záujmu Európanov, konkrétne činy ešte stále zaostávajú za dobrými úmyslami.

Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu o prístupe Európanov k životnému prostrediu DeutschEnglishfrançais je za záchranu planéty až 96 %, no iba pár z nich je aj ochotných čosi pre to urobiť. Napríklad zmeniť vlastné správanie.

Aj napriek tomu, že väčšina z nás si je vedomá vlastnej úlohy pri ochrane životného prostredia, len zriedka vnímame naše konzumné zvyky ako problém. Záujem o ochranu životného prostredia sa u nás nespája s obmedzením používania áut alebo nákupom výrobkov šetrných k životnému prostrediu.

Dobré úmysly totiž nie vždy nájdu uplatnenie v praxi. Ako sa zdá, Európania sa skôr spoliehajú na to, že konať za nich budú ich zvolení zástupcovia. Dve tretiny občanov EÚ sú za to, aby sa rozhodnutia o životnom prostredí prijímali spoločne na úrovni Európskej únie. S názorom, že európske predpisy o životnom prostredí sú potrebné, súhlasí 82 % opýtaných. Posolstvo tohto prieskumu sa zdá byť jasné – šetrné zaobchádzanie so životným prostredím by malo byť povinnosťou, nie voľbou.

Existuje mnoho spôsobov, ako môže každý z nás zmenšiť svoju ekologickú stopu. EÚ chce svojich občanov motivovať tým, že pripravila nástroj na vyhľadávanie internetových stránok, ktoré obsahujú tipy na zmenu každodenného správania.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že znalosť o problematike životného prostredia sa od krajiny ku krajine líši. Najlepšie informovaní sú ľudia žijúci na severe a západe Únie, pričom na nedostatok informácií si sťažujú najmä južania a obyvatelia z nových členských krajín EÚ.

Do kalendára životného prostredia sa zapísalo chorvátske mesto Koprivnica English po tom, čo si prevzalo ocenenie za Európsky týždeň mobility English za rok 2008. Jeho príspevok k ochrane životného prostredia sa týka propagácie chôdze a využívania bicyklov ako alternatívnych prostriedkov dopravy, ako aj pridelenie časti ciest pre nemotorizovanú dopravu a zvýšenie využitia alternatívnych pohonných hmôt v prostriedkoch verejnej dopravy.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy