Ścieżka nawigacji

Co robimy dla środowiska? - 25/03/2008

Kobieta jadąca na rowerze przez portugalskie miasto

Choć deklarujemy, że ochrona środowiska ma dla nas duże znaczenie, za słowami rzadko idą czyny.

Z ostatniego badania opinii na temat postawy obywateli UE wobec środowiska DeutschEnglishfrançais wynika, że 96 proc. Europejczyków twierdzi, że ochrona planety ma dla nich znaczenie, niewielu jednak gotowych jest zmienić swoje nawyki, aby konkretnie przyczynić się do realizacji tego celu.

Choć większość z nas przyznaje, że mamy wpływ na stan środowiska, niechętnie dostrzegamy fakt, że niektóre z naszych przyzwyczajeń są dla niego nieprzyjazne. Dlatego możliwe, że wcale nie ograniczymy korzystania z samochodu ani nie zaczniemy stosować produktów przyjaznych dla środowiska.

Jesteśmy pełni najlepszych intencji, ale niestety nie idą za nimi czyny. Z sondażu wynika również, że Europejczycy uważają, że w tych kwestiach większą rolę powinny odgrywać rządy. Dwie trzecie respondentów opowiada się za tym, aby decyzje mające wpływ na środowisko podejmowane były na szczeblu ogólnoeuropejskim, a 82 proc. uważa, że unijne przepisy są potrzebne. Przesłanie jest raczej jasne − przyjazne dla środowiska postępowanie trzeba egzekwować.

Każdy z nas może zrobić coś dla środowiska. Na wielu stronach internetowych Komisji Europejskiej można znaleźć praktyczne wskazówki dotyczące ekologicznych wyborów w naszym życiu codziennym.

Wyniki badania dowodzą również, że w poszczególnych krajach poziom wiedzy na temat środowiska jest bardzo różny. Najlepiej poinformowani są mieszkańcy krajów północno- i zachodnioeuropejskich, natomiast na Południu i w nowych państwach członkowskich poziom informacji jest niższy.

Miasto Koprivnica English w Chorwacji zostało laureatem tegorocznej nagrody Europejskiego Tygodnia Mobilności English. Wyróżnienie przyznano za wkład na rzecz ochrony środowiska: promowanie chodzenia i jazdy na rowerze, zarezerwowanie części dróg dla niezmotoryzowanych oraz stosowanie paliw alternatywnych w transporcie publicznym

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki