Navigačný riadok

Dôstojné starnutie – chráňme starších pred zneužívaním - 17/03/2008

Starší muž na vozíčku sám so psom v prostredí ústavu

Starší ľudia majú právo na ochranu pred zneužívaním, ktoré je podľa všetkého rozšíreným javom. Konferencia EÚ sa venuje nepríjemným skutočnostiam a žiada lepšiu starostlivosť.

Perspektíva staroby, keď budeme závislí na starostlivosti druhých, sa nás týka všetkých. Nakoľko si môžeme byť istí, že práve v tomto období najväčšej zraniteľnosti nebudeme musieť znášať zanedbávanie alebo dokonca zneužívanie?

Za súčasných podmienok sa mnohí z nás necítia veľmi isto: podľa nedávneho prieskumu EÚ 47 % občanov má pocit, že zneužívanie starších je v ich krajinách rozšíreným javom. EÚ chce tento problém neodkladne riešiť.

Tento týždeň sa na konferencii EÚ o zneužívaní starších ľudí DeutschEnglishfrançais stretnú odborníci a tvorcovia politík, aby zvýšili informovanosť a odštartovali verejnú diskusiu o nepríjemnej pravde.

V niektorých prípadoch je zneužívanie úmyselné – keď dospelí ľudia ťahajú zo svojich starších rodičov peniaze alebo keď domovy dôchodcov nadmerne dávkujú svojim zverencom utišujúce lieky. Ale najčastejšie dochádza k zanedbávaniu, keď poskytovatelia starostlivosti nemajú dostatok prostriedkov, aby svoju prácu robili poriadne, alebo to jednoducho nezvládajú.

Podľa prognózy bude mať do roku 2050 12 % obyvateľstva EÚ 80 a viac rokov, čo znamená, že čoraz viac ľudí bude závisieť na starostlivosti svojich príbuzných alebo profesionálnych opatrovateľov. Cieľom opatrení EÚ v oblasti verejného zdravia je ponúknuť riešenia niektorých problémov našej starnúcej populácie.

„Členské štáty začínajú zlepšovať podporu poskytovateľov starostlivosti a príbuzných cez odbornú prípravu a inštruktáž,“ povedal pred konferenciou komisár Vladimír Špidla. Podľa jeho názoru by mali starostlivosť o starších ľudí pokrývať právne predpisy v oblasti ľudských práv. Špidla zároveň uvítal vznik podporných skupín a telefonických poradní, ktoré majú pomôcť zastaviť zneužívanie.

Odborníci tvrdia, že verejná diskusia o zneužívaní a zanedbávaní starších je momentálne v stave, v akom bola diskusia o zneužívaní detí pred dvadsiatimi–tridsiatimi rokmi: sme teda iba na začiatku. Dúfajme, že sa rovnako dostane medzi priority politického programu.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy