Ścieżka nawigacji

Zestarzeć się z godnością − ochrona osób starszych przed nadużyciami - 17/03/2008

Starszy mężczyzna na wózku inwalidzkim w domu opieki. Przy nodze pana leży pies.

Starsi ludzie mają prawo do ochrony. Niestety, nadużycia wobec osób w podeszłym wieku to niemal powszechne zjawisko. Ta niewygodna prawda jest tematem przewodnim europejskiej konferencji, która jest okazją do tego, aby zastanowić się, jak zapewnić osobom starszym lepszą opiekę.

Wszyscy musimy liczyć się z tym, że przyjdzie taki czas, kiedy będziemy zupełnie zależni od innych. Jaką mamy gwarancję, że nikt nie wykorzysta wówczas naszej słabości i nie padniemy ofiarą zaniedbań lub nadużyć?

Okazuje się, że przyszłość nie napawa nas optymizmem − z niedawno przeprowadzonego sondażu wynika, że 47 proc. respondentów jest zdania, iż złe traktowanie osób starszych jest w ich kraju częstym zjawiskiem. UE musi zmierzyć się z tym problemem.

Podczas odbywającej się w tym tygodniu konferencji w sprawie nadużyć wobec osób starszych DeutschEnglishfrançais eksperci i politycy biorą udział w otwartej debacie, która ma uświadomić społeczeństwu rozmiary problemu.

Wiele przypadków nadużyć wynika z działań celowych, jakimi są na przykład wyłudzanie pieniędzy od starszych krewnych lub stosowanie u pacjentów w instytucjach opieki zbyt dużych dawek środków uspokajających. Jednak większość przypadków nadużyć ma charakter zaniedbania − kiedy opiekun nie dysponuje środkami niezbędnymi do właściwego wykonywania swoich zadań lub po prostu sobie nie radzi.

Jako że z prognoz wynika, że do roku 2050 12 proc. populacji znajdzie się w przedziale wiekowym od 80 lat wzwyż, wielu z nas będzie potrzebowało profesjonalnej pomocy lub wsparcia rodziny. Działalność UE w dziedzinie zdrowia publicznego w coraz większym stopniu uwzględnia problemy wynikające ze starzenia się społeczeństwa.

„Państwa członkowskie zaczynają odpowiednio szkolić opiekunów i krewnych oraz udzielać im potrzebnego wsparcia”, powiedział przed konferencją unijny komisarz ds. społecznych Vladimír Špidla. Dodał, że opieka nad osobami starszymi powinna wchodzić w zakres prawodawstwa dotyczącego praw człowieka, i wyraził zadowolenie w związku z pojawieniem się inicjatyw w zakresie zwalczania nadużyć − grup wsparcia i telefonów alarmowych.

Eksperci twierdzą, że otwarta debata na temat wykorzystywania osób starszych znajduje się dziś w tym samym punkcie, w którym dwadzieścia lat temu znajdowała się debata na temat wykorzystywania dzieci − dopiero zaczyna się mówić głośno na ten temat. Miejmy nadzieję, że podobnie jak w przypadku walki z wykorzystywaniem dzieci, za słowami pójdą konkretne działania.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki