Navigācijas ceļš

Novecot ar pašcieņu – pasargāt vecos ļaudis no ļaunprātīgas izturēšanās - 17/03/2008

Vientuļš sirmgalvis braucamkrēslā iestāžu telpās un suns viņam blakus

Vecajiem ļaudīm ir tiesības būt pasargātiem no ļaunprātīgas izturēšanās, parādības, kas diemžēl ir plaši izplatīta. ES konferences dalībnieki uzstājoties pauž neērto patiesību un prasa labāku aprūpi.

Mēs visi, gadiem ritot, varam kļūt par aprūpējamām personām: vai mēs esam droši, ka necietīsim no nevērības vai ļaunprātīgas izturēšanās, kad vecuma dēļ būsim vismazāk aizsargāti pret to?

Pašreizējā situācijā daudzi no mums nejūtas droši – jauns ES apsekojums parādīja, ka 47% uzskata, ka ļaunprātīga izturēšanās pret vecajiem ļaudīm ir plaši izplatīta parādībaviņu valstīs. Tagad ES ir apņēmības pilna risināt šo jautājumu.

Šīs nedēļas ES konference par ļaunprātīgu izturēšanos pret vecajiem ļaudīm DeutschEnglishfrançais pulcina ekspertus un politikas veidotājus, lai vairotu izpratni un rosinātu uz atklātu diskusiju par šo bēdīgo realitāti.

Daudzos gadījumos ļaunprātīga izturēšanās ir tīša. Runa var būt par pieaugušajiem, kas izspiež naudu no saviem vecajiem vecākiem vai mājokli, pārdozējot nomierinošas iedarbības zāles. Bet visbiežāk tā ir nevērība, aizbildinoties ar nepietiekamiem resursiem, lai nodrošinātu pienācīgu aprūpi vai darītu to, kas ir jādara.

Saskaņā ar prognozēm 2050. gadā 12% iedzīvotāju būs 80 un vairāk gadi. Ir skaidrs, ka būs arvien vairāk veco ļaužu, kuru labklājība būs atkarīga no viņu tuviniekiem vai speciālistiem. ES veselības aizsardzības programma pievēršas atsevišķām problēmām, ko rada sabiedrības novecošana.

"Dalībvalstis sāk vairāk atbalstīt aprūpes sniedzējus un ģimenes, piedāvājot padomu un mācības", pirms konferences paziņoja sociālo lietu komisārs Vladimirs Špidla. Viņš uzskata, ka veco ļaužu aprūpes jautājums būtu iekļaujams cilvēktiesībām veltītajos tiesību aktos un apsveic atbalsta grupu un uzticības tālruņu ieviešanu, lai cīnītos pret ļaunprātīgu izturēšanos.

Speciālisti salīdzina pašreizējo diskusiju par ļaunprātīgu un nevērīgu izturēšanos pret vecajiem ļaudīm ar divdesmit vai trīsdesmit gadus senu diskusiju par ļaunprātīgu izturēšanos pret bērniem, ctv., tas ir temats, kuru tik tikko sāk apspriest, un ir jāpanāk, ka to atzīst par vienu no politikas prioritātēm.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites