Naršymo kelias

Orus senėjimas ir senyvo amžiaus žmonių apsauga nuo netinkamo elgesio - 17/03/2008

Vienišas senas žmogus vežimėlyje priežiūros įstaigoje, greta guli šuo

Senyvo amžiaus žmonės turi teisę būti apsaugoti nuo netinkamo elgesio, kuris, kaip manoma, plačiai paplitęs. ES konferencijoje atskleidžiama nemaloni tiesa ir reikalaujama geresnės priežiūros.

Visi kada nors sulauksime senyvo amžiaus ir galbūt reikės, kad mumis rūpintųsi kiti. Ar tikrai žinome, kad mums neteks kęsti nepriežiūros ar blogo elgesio tuomet, kai būsime pažeidžiamiausi?

Šiuo metu daugelis nesijaučiame labai ramūs – naujausias ES tyrimas parodė, kad 47 % apklaustųjų mano, jog jų šalyse paplitęs blogas elgesys su senyvo amžiaus žmonėmis. Dabar ES ryžtingai imasi spręsti šią problemą.

Šią savaitę specialistai ir politikai renkasi į ES kovos su netinkamu elgesiu su senyvo amžiaus žmonėmis konferenciją DeutschEnglishfrançais, kad informuotų visuomenę ir paskatintų atviras diskusijas apie nemalonią tiesą.

Kai kuriais atvejais blogas elgesys būna tyčinis – suaugę vaikai, girdydami senus tėvus didelėmis raminamųjų vaistų dozėmis, prievarta išgauna iš jų ar iš senelių namų pinigus. Tačiau dažniausiai blogas elgesys būna nepriežiūra, kai prižiūrintys asmenys neturi išteklių tinkamai atlikti savo darbo ar paprasčiausiai neįstengia to padaryti.

Prognozuojama, kad iki 2050 m. 12 % gyventojų bus vyresni nei 80 metų amžiaus, tad vis daugiau žmonių turės prižiūrėti giminės ar priežiūros darbuotojai. ES visuomenės sveikatos politikos veikla siekiama spręsti kai kurias mūsų senėjančiai visuomenei kylančias problemas.

„Valstybės narės imasi labiau padėti senyvo amžiaus žmonių priežiūros darbuotojams ir giminėms, rengdamos mokymo kursus ir informacines priemones“, – prieš konferenciją aiškino už socialinius reikalaus atsakingas Europos Komisijos narys Vladimíras Špidla. Jis pasisakė už tai, kad senyvo amžiaus žmonių priežiūra būtų reglamentuojama žmogaus teisių teisės aktais ir džiaugėsi pagalbos grupių ir „karštųjų“ telefono linijų iniciatyvomis, kurios skirtos kovai su blogu elgesiu.

Specialistai mano, kad viešos diskusijos apie blogą elgesį su seneliais ir jų nepriežiūrą pasiekė tokį etapą, koks prieš dvidešimt metų buvo diskusijų apie netinkamą elgesį su vaikais, t. y. apie tai tik pradedama kalbėti. Tikimasi, kad šis klausimas ilgainiui irgi įgis vis didesnę politinę svarbą.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos