Ścieżka nawigacji

Nie kupuj kota w worku! - 10/03/2008

Kobieta z torbą na zakupy na głowie

Nagrodzono najlepszą europejską kampanię podnoszącą świadomość konsumentów na temat przysługujących im praw.

Zwycięzcą konkursu na najskuteczniejszą kampanię informacyjną skierowaną do konsumentów jest Finlandia. Nagrodę zawdzięcza ona projektowi gry internetowej uświadamiającej młodym konsumentom ich prawa i obowiązki związane z zakupami w sieci. Listę zwycięzców ogłosiła dzisiaj rano unijna komisarz ds. ochrony konsumentów Meglena Kunewa. Podczas tej pierwszej edycji konkursu nagrody specjalne otrzymały także Irlandia, Wielka Brytania, Węgry, Estonia i Norwegia.

Do pierwszej w dziejach Unii nagrody za kampanię dla konsumentów English nominowano w sumie 27 projektów obejmujących szeroki zakres tematów – prawa pasażerów linii lotniczych, oszustwa internetowe, reklamy wprowadzające w błąd oraz informacje o żywności.

Odtąd nagroda ta będzie przyznawana co roku, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Konsumenta English (15 marca), za krajową kampanię, która najskuteczniej informuje konsumentów o ich prawach.

Dobrze poinformowani konsumenci aktywnie wpływają na kształt rynku i rozwój konkurencji. W ramach tegorocznego Europejskiego Dnia Konsumenta nacisk kładzie się na fakt, że konsumenci nie zawsze są w stanie dokonywać świadomego wyboru. Czasami utrudnia im to wprowadzający w błąd sposób przedstawiania cen lub niemożność szybkiego porównania ofert. Polityka ochrony konsumentów musi temu zaradzić.

Imprezy organizowane w całej Europie w Dniu Konsumenta – stoiska informacyjne, konferencje, dni otwarte i in. – mają nauczyć konsumentów korzystania z przysługujących im praw.

Problem z produktem zakupionym w innym kraju europejskim? Skontaktuj się z Siecią Europejskich Centrów Konsumenckich English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki