Ścieżka nawigacji

Cyberprzestrzeń bezpieczna dla dzieci - 28/02/2008

Dwójka dzieci korzystających z komputera

Serwisy społecznościowe, czaty, gry on-line – to  sposoby kontaktowania się z innymi ludźmi. Jednak w przypadku dzieci pojawia się pytanie: z kim one właściwie mają tam do czynienia?

Nowy program „Bezpieczniejszy Internet” English opiera się na istniejących zabezpieczeniach English i wykracza poza samo zwalczanie nielegalnych treści, zajmując się również problemami takimi, jak prześladowanie i uwodzenie dzieci.

„W ciągu ostatnich lat Unia Europejska przyczyniła się w znaczący sposób do zwiększenia bezpieczeństwa Internetu dla dzieci, ale pozostało jeszcze wiele do zrobienia” – wyjaśniła unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding. Realizując ten nowy program, Europa stanie się liderem w ochronie młodzieży przed nadużyciami w Internecie.

Aby zagwarantować, że propozycje Komisji uwzględnią rzeczywiste sposoby korzystania przez młodych ludzi z Internetu i telefonów komórkowych, oparto się na zaleceniach sformułowanych przez samą młodzież podczas forum z okazji dnia bezpiecznego Internetu English.

Nowy program, na który przeznaczono 55 milionów euro, ma na celu:

  • ułatwienie zgłaszania nielegalnych treści i szkodliwych zachowań  – przede wszystkim materiałów związanych z wykorzystywaniem dzieci i praktyk mających na celu ich uwodzenie
  • włączanie dzieci i młodzieży w tworzenie bezpiecznej cyberprzestrzeni poprzez pracę zespołów z ich udziałem
  • zachęcanie branży do samoregulacji
  • podnoszenie stanu wiedzy wśród dzieci, rodziców i nauczycieli oraz ulepszanie źródeł porad i informacji na temat bezpiecznego korzystania z Internetu
  • połączenie wysiłków badawczych podejmowanych w całej Europie w dziedzinie bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci, na rzecz dzielenia się wiedzą i stworzenia specjalnej bazy wiedzy w tym zakresie.

Ale czy te wszystkie działania są naprawdę konieczne? Czyżby dzieci niedostatecznie uświadamiały sobie niebezpieczeństwa, na jakie są narażone? Z dogłębnej analizy English przeprowadzonej w 2007 r. wynika, że chociaż dzieci korzystają z Internetu i telefonów komórkowych w sposób twórczy i są świadome konieczności zachowania ostrożności, wiele z nich przyznaje się do ryzykownych sposobów postępowania. Niektóre potwierdzają, że podczas nawigacji po cyberprzestrzeni były zastraszane, inne natomiast – że nawiązały kontakt z nieznajomymi osobami.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki