Cesta

Dvě malé děti se dívají na monitor počítače

Diskusní fóra, chat, on-line hry – to jsou různé způsoby, jak mohou lidé navazovat kontakty, ale pokud jde o děti, otázkou zůstává: S kým se seznamují?

Nový program EU pro bezpečnější internet English vychází z již existujících bezpečnostních opatření English, jde však dále. Nejde mu jen o potírání nezákonného obsahu, ale také o boj proti šikaně a psychologické manipulaci dětí.

„Evropská unie přispěla v posledních letech velkou měrou k tomu, aby byl internet pro děti bezpečnější, avšak práce ještě není u konce,“ uvedla komisařka pro informační společnost Viviane Redingová. Nový program umožní, aby se EU dostala na čelní místo v ochraně dětí a mládeže před zneužíváním prostřednictvím internetu.

Aby návrhy Komise odpovídaly tomu, jak děti ve skutečnosti využívají internet a mobilní telefony, jsou založeny na doporučeních, která vzešla od nich samotných během fóra mládeže o bezpečnějším internetu English.

Díky rozpočtu ve výši 55 milionů eur navrhovaný program:

  • usnadní hlášení nelegálního obsahu a škodlivého chování, zejména materiálů se sexuálním zneužíváním dětí;
  • zahrne do vytváření bezpečnějšího internetového prostředí děti a mládež prostřednictvím panelů mládeže;
  • podpoří samoregulaci tohoto odvětví;
  • zvýší povědomí mezi dětmi, rodiči a učiteli o těchto otázkách a vylepší zdroje informací o osvědčených postupech;
  • umožní odborníkům z celé Evropy, kteří se zabývají bezpečností dětí na internetu, aby se podělili o své znalosti, a vytvořili tak společnou základnu odborných zkušeností.

Je toto všechno skutečně nutné? Doopravdy děti podceňují rizika, která podstupují? Důkladný průzkum English z roku 2007 ukázal, že zatímco děti obecně využívají internet a mobilní telefony tvořivým způsobem a jsou si vědomy toho, jaká preventivní opatření musí učinit, mnohé z nich se přiznaly, že často riskují. Některé se přiznaly, že byly na internetu šikanovány, jiné zase byly v kontaktu s cizími lidmi.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy