Navigačný riadok

Chcete vedieť, či nakupujete za najnižšie ceny? - 31/01/2008

Zákazník v supermarkete využíva zariadenie na čítanie čiarových kódov

Komisia ponúka spotrebiteľom pomoc pri porovnávaní cien rôznych výrobkov v rámci Európskej únie

Prečo je niekedy digitálny fotoaparát v susednej krajine o 30 % lacnejší? Prečo v niektorých krajinách neplatíte poplatky za vedenie bankového účtu a v iných áno? Rozdiely v životnej úrovni rôznych regiónov alebo úrovni súvisiacich služieb rozhodne zohrávajú svoju úlohu, ale v určitých prípadoch sa len ťažko možno ubrániť podozreniu z existencie dohôd medzi predajcami a obmedzení voľnej konkurencie alebo neprehľadných praktík pri tvorbe cien, ktoré spotrebiteľom bránia nájsť skutočne najlepšiu ponuku.

Európania majú právo očakávať od jednotného trhu hmatateľné prínosy. Z tohto dôvodu Komisia zavádza nový nástroj na monitorovanie trhov so spotrebným tovarom (Consumer MarketWatch), ktorého cieľom bude okrem plnenia úloh v oblasti sledovania cien a bezpečnosti výrobkov aj zvýšenie spokojnosti spotrebiteľov.

Tento nový nástroj je pokračovaním modernizácie vnútorného trhu – procesu, ktorý začal v novembri minulého roka a vďaka ktorému sa doteraz podarilo realizovať zlepšenia v telekomunikačnom odvetví a v sektore energetiky.

Komisia dnes uverejní prvú porovnávaciu tabuľku európskych trhov so spotrebným tovarom. Aj keď nebude úplná, s ohľadom na neexistenciu porovnateľných údajov vo všetkých oblastiach, v roku 2008 bude sledovať tieto tri prioritné oblasti: retailové finančné služby DeutschEnglishfrançais, cezhraničný predaj spotrebného tovaru English ako napríklad fotoaparátov, CD nosičov a kníh a práva spotrebiteľov v prípade reklamácií English.

Viac informácií o vašich právach

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy