Cesta

Zákazník se čtečkou čárového kódu v supermarketu

Komise posiluje dohled nad jednotným trhem.

Proč se ceny digitálních fotoaparátů ve dvou sousedních zemích někdy liší až o 30 %? Proč je v některých zemích EU vedení bankovního účtu zdarma, zatímco v jiných se za něj platí? Určitý vliv na ceny jistě mají rozdíly v životní úrovni či v kvalitě služby, nicméně v některých případech je na místě podezření, zda za vysokými cenami nevězí kartelové dohody a překážky volné hospodářské soutěže nebo záměrně nejasné informace o cenách, jež spotřebitelům znemožňují činit informovaná rozhodnutí.

Občané mají právo chtít od jednotného trhu konkrétní výsledky. Komise proto zřídila nový nástroj pro dohled nad trhem se spotřebním zbožím („Consumer MarketWatch“), který nebude sledovat jen ceny a bezpečnost výrobků, nýbrž také míru spokojenosti spotřebitelů.

Tento nový nástroj navazuje na přezkum jednotného trhu, který byl zahájen v listopadu a který již přinesl výsledky v odvětví telekomunikací a energetiky.

Dnes (31. ledna) zveřejnila Komise první hodnocení trhu se spotřebním zbožím, které však vzhledem k nedostatku srovnatelných údajů dosud není úplné. V průběhu roku 2008 se bude dále zaměřovat na tři prioritní oblasti: maloobchodní finanční služby DeutschEnglishfrançais, přeshraniční prodej spotřebního zboží English (fotoaparáty, disky CD, knihy atd.) a možnosti spotřebitelů dovolat se svých práv English.

Více o vašich právech

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy