Navigačný riadok

Kreslený obrázok chlapca, ktorý obdivuje nový šporťák

Nové pravidlá EÚ majú zaručiť vyššie bezpečnostné normy, vyššiu mieru zodpovednosti výrobcov a dovozcov a prísnejší dohľad nad vnútroštátnymi trhmi.

„Zdravie a bezpečnosť detí sú prvoradé a nemôžu byť predmetom žiadnych kompromisov,“ zdôraznil komisár pre podnikanie a priemysel Günter Verheugen. Z toho dôvodu chce EÚ zaviesť a uplatniť prísnejšie bezpečnostné normy pre hračky English.

Navrhované právne predpisy Komisie obsahujú niekoľko zmien:

  • Zákaz potenciálne škodlivých (karcinogénnych) chemických látok a zníženie prípustných limitov pre isté nebezpečné látky ako napr. olovo a meď.
  • Prísnejšie pravidlá a povinné upozornenia na hračkách, ktoré obsahujú drobné časti, aby sa zabránilo možným nehodám.
  • Povinnosť výrobcov poskytovať úplné technické informácie o všetkých vyrábaných hračkách s cieľom uľahčiť prácu orgánov zodpovedných za dohľad nad trhom.
  • Vyššie a prísnejšie pokuty pre výrobcov, ktorí nebudú dodržiavať bezpečnostné požiadavky.
  • Zákaz predaja hračiek, ktoré sú pevnou súčasťou potravinového výrobku – t. j. prípady, keď spotrebiteľ na to, aby sa dostal k hračke, musí výrobok najskôr skonzumovať.
  • Jasnejšie značenie hračiek označením CE danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska.

Tieto zmeny nahrádzajú chýbajúce opatrenia v aktuálnych právnych predpisoch z roku 1988. V členských krajinách EÚ už existuje povinnosť stiahnuť z predaja hračky, ktoré nie sú bezpečné, avšak zákon nie je dostatočne flexibilný, aby držal krok s vývojom nových výrobkov a novými vedeckými objavmi. Tieto nedostatky riešia navrhované pravidlá.

K navrhovaným zmenám sa prostredníctvom rozsiahlych verejných konzultácií English vyjadrilo vyše 1 500 respondentov. Teraz sa dostanú na rokovací stôl európskych inštitúcií a potom by mali byť v čo najkratšom čase prijaté.

Prehľad európskeho hračkárskeho priemyslu DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy