Ścieżka nawigacji

Bezpieczne zabawki − nowe, jeszcze surowsze przepisy - 25/01/2008

Chłopiec podziwiający nowe autko wyścigowe

Nowe unijne przepisy zagwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa, większą odpowiedzialność producentów i importerów oraz bardziej surowy nadzór na rynkach krajowych.

„Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci to sprawy najwyższej wagi − w tej dziedzinie niemożliwe są kompromisy”, podkreśla unijny komisarz ds. przedsiębiorstw Günter Verheugen. UE zamierza zatem ustanowić i egzekwować jeszcze ostrzejsze normy w dziedzinie bezpieczeństwa zabawek English .

Nowa propozycja Komisji zawiera kilka istotnych zmian:

  • produkty nie mogą zawierać potencjalnie szkodliwych (rakotwórczych) substancji chemicznych, a dopuszczalne ilości substancji niebezpiecznych (ołów, rtęć) powinny zostać obniżone; 
  • obowiązek zamieszczania odpowiednich ostrzeżeń oraz surowsze zasady w odniesieniu do małych elementów produktów;
  • producent musi dostarczyć szczegółowe informacje techniczne, które ułatwią organom nadzoru rynku wykonywanie swoich obowiązków;
  • producenci, którzy nie spełnią wymogów bezpieczeństwa, będą karani wyższymi grzywnami;
  • zakaz dołączania do produktów żywnościowych zabawek dostępnych dopiero po zjedzeniu produktu;
  • wzmocnienie obecności na rynku znaku CE danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska .

Zmiany te mają na celu wypełnienie pewnych luk prawnych w aktualnie obowiązujących przepisach, które pochodzą z roku 1988. W krajach UE istnieje zakaz wprowadzania do obrotu produktów, które nie są bezpieczne, ale prawo nie jest dość elastyczne, by dotrzymać kroku coraz to nowym produktom i uwzględnić rozwój wiedzy naukowej. Proponowane zmiany pozwolą to zmienić.

W ramach szeroko zakrojonych konsultacji społecznych English w tej dziedzinie uzyskano ponad 1 500 odpowiedzi. Proponowane zmiany będą mogły wejść w życie po przedyskutowaniu i podjęciu decyzji na szczeblu UE.

Europejski sektor zabawek w zarysie English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki