Naršymo kelias

ES siekia didinti energetinį saugumą - 04/06/2014

Oranžiniai dujotiekio vamzdžiai © ES

Atsižvelgdama į pastarojo meto įvykius pasaulyje ES pasiūlė priemonių, kaip užtikrinti energijos tiekimo saugumą

Europai tenka importuoti daugiau kaip 50 % savo energijos, todėl politiniai sukrėtimai už ES ribų gali jai skaudžiai atsiliepti.

Lengviausiai gali būti sutrikdytas dujų tiekimas, nes dujos tiekiamos vamzdynais, kitaip negu nafta, kurios didžioji dalis į ES atplukdoma jūrų keliais. Todėl yra mažai galimybių prireikus keisti dujų tiekimo šaltinius ir maršrutus.

Europos energetinio saugumo didinimo veiksmų imtasi po to, kai 2006 m. ir 2009 m. žiemą kuriam laikui nutrūko dujų tiekimas.

Tačiau kilus įtampai Ukrainoje, per kurią dujos dujotiekiais teka iš Rusijos, tapo akivaizdu, kad energetinį saugumą reikia didinti dar labiau.

Saugumo didinimas

Kad užtikrintų tiekimą be sutrikimų šią žiemą, ES pasiūlė atlikti testavimą nepalankiausiomis sąlygomis – imituoti dujų tiekimo sutrikimą, kad būtų galima patikrinti, kaip energetikos sistema susidoros su šia problema. Tai padės rengti ekstremalių situacijų valdymo planus ir atsarginius mechanizmus, pavyzdžiui, padidinti dujų atsargas, kuriais būtų galima naudotis sutrikus tiekimui.

Kad padidintų saugumą ilguoju laikotarpiu, ES siūlo:

  • importuoti energiją į Europą iš įvairesnių šalių. 2013 m. daugiau kaip 90 % ES importuojamų dujų tiekė 4 šalys: Rusija, Alžyras, Libija, Norvegija;
  • tausoti energiją ir tobulinti infrastruktūrą, kad energija Europoje būtų naudojama efektyviau;
  • išnaudoti ES nuosavus energijos išteklius. Nuo 1995 m. iki 2012 m. Europos energijos gamyba sumažėjo beveik 20 %, tačiau padėtį būtų galima pagerinti užtikrinant tvarią iškastinio kuro gamybą ir gaunant daugiau energijos iš atsinaujinančių išteklių;
  • baigti kurti energijos vidaus rinką, kad energiją būtų lengviau tiekti iš vienos Europos šalies į kitą. 6 ES šalys visas savo dujas gauna iš Rusijos, ir galimybė prireikus įvairinti energijos šaltinius padės sumažinti jų pažeidžiamumą.

Tolesni veiksmai

Birželio 26–27 d. Komisijos pasiūlymus aptars ES valstybių vadovai.

Pranešimas spaudai apie energijos tiekimo saugumo didinimo strategiją 

Klausimai ir atsakymai apie ES energetinį saugumą English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos