Navigācijas ceļš

Jāiegrožo enerģijas cenu un izmaksu kāpums - 29/01/2014

Roka tur kontaktdakšu pie kontaktligzdas © ES

Jaunā ES ziņojumā par enerģētikas mazumtirdzniecības cenu palielināšanos Eiropā ierosināts, kā samazināt patērētāju izmaksas un saglabāt ES uzņēmumu konkurētspēju pasaules tirgū.

No 2008. līdz 2012. gadam enerģijas mazumtirdzniecības cenas Eiropā ievērojami pieauga, lai gan elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas kritās un gāzes vairumtirdzniecības cenas nemainījās. Ir jūtamas arī atšķirības starp ES dalībvalstīm — dažās no tām patērētāji maksā 2,5 līdz 4 reizes vairāk nekā citās.

ES ziņojumā par enerģijas cenām un izmaksām , kurā lielākā uzmanība veltīta gāzei un elektrībai, analizēti iemesli, kāpēc ceļas mazumtirdzniecības cenas, un ieteikts, kā patērētāji un ražotāji varētu ietaupīt enerģiju un naudu.

Enerģijas izmaksu samazināšana patērētājiem

ES mērķis ir 2014. gadā pabeigt kopējā enerģijas tirgus izveidošanu un turpināt attīstīt enerģētikas infrastruktūru. Liberālāks un labāk koordinēts tirgus veicinātu ieguldījumus un konkurenci un uzlabotu efektivitāti vairākās jomās. Tas palīdzētu nolaist cenas un radītu līdzvērtīgus konkurences apstākļus Savienībā.

Lai rēķini būtu mazāki, mājsaimniecībām un ražotājiem vajadzētu pievērsties energoefektivitātei Deutsch (de) English (en) français (fr) , lietojot energoefektīvākas ierīces vai citādi ietaupot enerģiju. Patērētājiem arī vajadzētu izmantot izdevīgākus tarifus vai izvēlēties lētākus piegādātājus, kad vien iespējams.

Tā kā enerģijas cenu pieaugums visskaudrāk skar trūcīgākās mājsaimniecības, ES valstu valdībām būtu jāapsver arī sociālās politikas pasākumi, lai parūpētos par neaizsargātajiem patērētājiem.

ES jāsaglabā konkurētspēja

Enerģijas cenu starpība starp ES un citām ekonomikas lielvarām palielinās. Saskaņā ar Starptautiskās Enerģētikas aģentūras vērtējumu šīs atšķirības var samazināt ES daļu tādu energointensīvu preču eksportā kā keramikas materiāli un alumīnijs.

Kaut arī energointensīvu preču eksportā ES joprojām turas vadībā, vajadzētu darīt vēl vairāk, lai enerģijas izmaksu palielināšanos atsvērtu augstāka energoefektivitāte.

ES ir jāturpina sadarbība ar starptautiskajiem partneriem par enerģijas subsīdijām un eksporta ierobežojumiem. Vajadzības gadījumā ES arī jāpalīdz aizsargāt noteiktus rūpnieciskos patērētājus, izmantojot fiskālos pārvedumus un nodokļu atbrīvojumus un samazinājumus.

Ieguldījumi nākotnē

Tā kā īstermiņā gaidāms enerģijas cenu kāpums, jau tagad jāķeras pie ieguldījumiem viedajos elektrotīklos un uzlabotās tehnoloģijās, lai efektīvāk ražotu, pārvadītu un uzkrātu enerģiju. Šie pasākumi, kurus papildinās kopējais enerģijas tirgus, ilgtermiņā varētu samazināt cenas.

Ar elastīgām enerģētikas sistēmām, atsaucīgiem patērētājiem, konkurētspējīgu tirgu un efektīvu pārvaldību Eiropa būs labāk sagatavota, lai ierobežotu cenu kāpumu nākotnē, apmaksātu ieguldījumus un mazinātu izmaksu pieaugumu.

Paziņojums presei: jautājumi un atbildes par cenu ziņojumu DeutschEnglishfrançais 

ES enerģijas tirgus Deutsch (de) English (en) français (fr)  

Patērētājiem izdevīgākas enerģijas cenas

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites