Naršymo kelias

Energijos kainų ir išlaidų augimo pažabojimas - 29/01/2014

Rankoje laikomas kištukas šalia kištukinio lizdo © ES

Naujoje ES parengtoje mažmeninių energijos kainų didėjimo Europoje ataskaitoje siūlomi būdai, kaip sumažinti vartotojų išlaidas ir padėti ES įmonėms išlikti konkurencingoms pasaulio rinkoje.

2008–2012 m. energijos kainos Europoje gerokai padidėjo, nors didmeninės elektros energijos kainos mažėjo, o didmeninės dujų kainos buvo stabilios. Kainos įvairiose ES šalyse taip pat labai skiriasi – kai kuriose iš jų vartotojai moka 2,5–4 kartus daugiau negu kitose.

ES energijos kainų ir išlaidų ataskaitoje dėmesys sutelkiamas į dujas ir elektrą. Joje analizuojama, kodėl mažmeninės kainos auga, ir pateikiama rekomendacijų, kaip vartotojai ir pramonė galėtų taupyti energiją ir lėšas.

Vartotojų išlaidų energijai mažinimas

ES siekia 2014 m. baigti kurti bendrą energijos rinką ir toliau plėtoti energetikos infrastruktūrą. Sukūrus liberalesnę ir geriau koordinuojamą rinką turėtų padaugėti investicijų ir ne vienoje srityje padidėti konkurencija bei veiksmingumas. Dėl to kainos turėtų mažėti ir įvairiose ES šalyse nebebūti tokios skirtingos.

Mažiau išlaidų norintys turėti namų ūkiai ir pramonė turėtų didinti energijos vartojimo efektyvumą Deutsch (de) English (en) français (fr) naudodami energiją taupančius produktus ir kitais būdais tausodami energiją. Vartotojai turėtų naudotis galimybe pasirinkti palankesnį esamų tiekėjų tarifą arba, kai tai įmanoma, pakeisti tiekėją į siūlantį palankesnius tarifus.

Dėl išlaidų energijai didėjimo labiausiai nukentėjo skurdžiausi namų ūkiai, todėl ES vyriausybės taip pat turėtų imtis pažeidžiamiems vartotojams apsaugoti skirtų socialinės politikos priemonių.

ES konkurencingumas

ES ir kitų stipriausios ekonomikos šalių energijos kainų skirtumas didėja. Tarptautinė energetikos agentūra prognozuoja, kad dėl šio skirtumo sumažės prekių, kurioms pagaminti reikia daug energijos, pavyzdžiui, keramikos, aliuminio ir plieno gaminių, pasaulinio eksporto ES dalis.

Nors ES vis dar pirmauja tokių prekių eksporto srityje, norint sušvelninti didėjančių energijos kainų poveikį didinant energijos vartojimo efektyvumą, gali tekti įdėti dar daugiau pastangų.

ES turi tęsti bendradarbiavimą su tarptautiniais partneriais energetikos subsidijų ir eksporto apribojimų srityje. Jei reikia, ji taip pat turi padėti apsaugoti kai kuriuos pramonės vartotojus – taikyti fiskalinius pervedimus ir mokesčių bei rinkliavų lengvatas ir mažinimą.

Investicijos į ateitį

Kadangi energijos kainos artimiausiu laiku augs, dabar būtina investuoti į pažangiuosius elektros energijos tinklus ir modernesnes technologijas, kad energija būtų gaminama, perduodama ir saugoma efektyviau. Ėmusis šių priemonių ir sukūrus bendrą energijos rinką ilgainiui turėtų būti pasiekta kainų mažėjimo.

Turėdama lanksčias energetikos sistemas, prie jų prisitaikančius vartotojus, konkurencingas rinkas ir veiksmingą valdymą, Europa bus geriau pasirengusi ateityje riboti kainų augimą, skirti lėšų investicijoms ir mažinti išlaidų didėjimą.

Pranešimas spaudai. Klausimai ir atsakymai apie kainų ataskaitą DeutschEnglishfrançais 

ES energijos rinka Deutsch (de) English (en) français (fr)  

Palankesnės sąlygos vartotojams

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos