Cesta

Jak řešit zvyšování cen energie - 29/01/2014

Ruka drží zástrčku a dává ji do elektrické zásuvky © EU

Nová zpráva EU o stoupajících maloobchodních cenách energie navrhuje způsoby, jak snížit náklady spotřebitelů a udržet konkurenceschopnost evropských podniků na světovém trhu.

Mezi lety 2008 a 2012 vzrostly v EU výrazně maloobchodní ceny energie navzdory tomu, že velkoobchodní ceny elektřiny klesaly a velkoobchodní ceny plynu se udržely na stejné úrovni. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi EU jsou rovněž markantní – spotřebitelé v některých zemích platí 2,5 až 4krát více než v jiných.

Zpráva EU o cenách energie a nákladech na ni přináší analýzu toho, proč rostou maloobchodní ceny plynu a elektřiny, a navrhuje, jak spotřebitelé a průmysl mohou šetřit energii i peníze.

Snížení nákladů na energii pro spotřebitele

Cílem EU je dotvořit v roce 2014 společný trh s energií a dále rozvíjet energetickou infrastrukturu. Liberálnější a koordinovaný trh by měl umožnit investice a hospodářskou soutěž a zlepšit účinnost v několika oblastech. To by mělo vést ke snížení cen a k rovným podmínkám v rámci EU.

Zvyšování nákladů můžeme zabránit, pokud domácnosti i průmyslová odvětví zvýší energetickou účinnost Deutsch (de) English (en) français (fr) využíváním energeticky účinnějších produktů a dalšími postupy pro úsporu energie. Spotřebitelé by rovněž měli těžit z lepších sazeb nebo přejít k levnějším dodavatelům, pokud je to možné.

Jelikož rostoucí náklady na energii zasahují zejména nejchudší domácnosti, vlády zemí EU by měly také zvážit opatření v oblasti sociální politiky na ochranu zranitelných spotřebitelů.

Zvýšení konkurenceschopnosti EU

Rozdíl v cenách energie mezi EU a jinými vyspělými ekonomikami roste. Podle Mezinárodní agentury pro energii sníží tato nerovnováha podíl EU na celosvětovém vývozu energeticky náročného zboží, jako je keramika či hliníková ocel.

I když je EU ve vývozu energeticky náročného zboží stále na prvním místě, úsilí o snížení vysokých nákladů na energii podporou energetické účinnosti bude zřejmě nutné ještě zintenzivnit.

EU musí spolu se svými mezinárodními partnery být nadále aktivní v oblasti energetických subvencí a vývozních omezení. Pokud je to nezbytné, musí rovněž chránit určité průmyslové spotřebitele prostřednictvím daňových převodů a osvobození od daně nebo snížení daní a dávek.

Investice do budoucnosti

Kvůli stoupajícím cenám energie v krátkodobém horizontu je třeba již nyní investovat do inteligentních elektrických rozvodných sítí a zdokonalených technologií a zefektivnit tak výrobu, přenos a skladování energie. Tato opatření by spolu se společným energetickým trhem měla v dlouhodobém horizontu zajistit pokles cen.

Díky flexibilním energetickým systémům, aktivitě spotřebitelů, konkurenčním trhům a efektivní státní správě bude Evropa snáze schopna omezit budoucí zvyšování cen, financovat investice a minimalizovat růst nákladů.

Tisková zpráva: Otázky a odpovědi týkající se zprávy o cenách energie DeutschEnglishfrançais 

Evropský trh s energií Deutsch (de) English (en) français (fr)  

Výhodnější dodávky energie pro spotřebitele

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy