Cesta

EU má akční plán, jak využívat energii z obnovitelných zdrojů evropských moří - 22/01/2014

Mořské pobřeží lemované zelení

Zřízením Fóra pro energii z oceánů se EU snaží vytvořit spolehlivý a bezpečný zdroj obnovitelné energie.

Evropská komise zveřejnila akční plán, který má pomoci více využívat energii z obnovitelných zdrojů evropských moří a oceánů.

Plán má za cíl zintenzivnit rozvoj nového odvětví tzv. modré energie – tzn. technologií využívajících energie mořského příboje, mořského dmutí a rozdílů teplot vody. Chce soustředit poznatky z této oblasti v rámci nového Fóra pro energii z oceánů.

Velký potenciál

Cílem je snížit závislost na fosilních palivech a zvýšit bezpečnost dodávek energie v Evropě vytvořením stabilního zdroje obnovitelné energie v tomto regionu. Tyto zdroje by se mohly používat ve spojení s jinými obnovitelnými zdroji energie, jako je vítr a slunce.

Podle Evropské komise mají oceány a moře celkově dostatečný energetický potenciál k tomu, aby pokryly naši současnou a plánovanou spotřebu.

Využití tohoto potenciálu však brání značné překážky, např. vysoké náklady na technologie a komplikované předpisy ohledně licencí.

Velké přínosy

Fórum pro energii z oceánů se bude snažit některé z těchto problémů vyřešit. Očekává se, že by podpora odvětví modré energie mohla přinést nejen spolehlivý zdroj energie, ale že by se díky ní také mohl zlepšit stav životního prostředí, vzniknout nová pracovní místa, zejména v pobřežních oblastech, a potažmo přispět k hospodářskému růstu.

Tisková zpráva — Akční plán na podporu rozvoje modré energie 

Otázky a odpovědi – Akční plán pro modrou energii English 

Energie oceánu — O co se jedná?

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy