Navigačný riadok

Dôraz na udržateľné zdroje energie - 24/06/2013

Solárne panely na streche © iStock

Počas počas tohtoročného európskeho týždňa udržateľnej energie (24. – 28. júna) budú mať miestne združenia, spoločnosti, výskumné strediská, mimovládne organizácie a miestne orgány možnosť predstaviť svoje úspechy

Počas týždňa udržateľnej energie English sa na Slovensku uskutoční viacero podujatí. V Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach organizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra od 24. do 28. júna maratón energetickej efektívnosti. Na jeden deň sa môžete stať majiteľom elektrárne a vyskúšať si, ako efektívne by ste dokázali vyrábať a dodávať elektrinu mestám a štátom.

V prešovskom regióne spojilo svoje sily sedem knižníc, dve komunitné centrá a jedna hvezdáreň, aby prostredníctvom diskusií, filmov a výstav, ktoré budú prebiehať od 24. do 28. júna, informovali deti aj dospelých o obnoviteľných zdrojoch energie.

V Bruseli sa budú udeľovať ceny pre inovatívne udržateľné energetické iniciatívy. Ceny sa udeľujú v týchto kategóriách: komunikácia, spotreba, vzdelávanie, bývanie a cestovanie. Medzi tohtoročnými víťazmi je napríklad britská elektrická spoločnosť (Bristol Power Co-op English ), ktorú vlastnia a prevádzkujú jej členovia. Členovia profitujú z bezplatných dodávok energie a príjmy z predaja nadbytočnej elektriny sa používajú na nákup nových zariadení.

V Bruseli sa uskutoční aj séria konferencií English na rôzne témy, akými sú napríklad uskladňovanie energie, financovanie udržateľnej energie, inteligentné merače a alternatívne palivá.

EÚ si v rámci svojej stratégie na zvýšenie rastu zamestnanosti stanovila na rok 2020 ambiciózne ciele v oblasti energetiky. V priebehu nasledujúcich siedmich rokov by sa emisie skleníkových plynov mali znížiť aspoň o 20 % (v porovnaní s rokom 1990), podiel energií z obnoviteľných zdrojov by mal dosiahnuť 20 % a energetická efektívnosť by mala vzrásť o 20 %.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy