Ścieżka nawigacji

Bezpieczeństwo dostaw w kraju i za granicą - 08/09/2011

Trzy rurociągi na tle zielonych pól © iStock/ssuaphoto

Ściślejsza współpraca między krajami Unii wzmocni jej pozycję w negocjacjach z międzynarodowymi dostawcami energii.

UE coraz bardziej uzależnia się od importowanej energii. Potrzebna jest zdecydowana strategia, która pozwoli promować interesy energetyczne UE w skali międzynarodowej. Z powodu rywalizacji o dostawy ropy, gazu i węgla z zagranicy oraz zakłóceń w dostawach ceny energii rosną i stają się nieprzewidywalne.

W nowym wniosku English Komisja proponuje, aby kraje UE połączyły siły i wspólnie negocjowały z dostawcami międzynarodowe porozumienia dotyczące dostaw energii. Pozwoli to zapewnić bezpieczne dostawy po konkurencyjnych cenach.

Dzięki wspólnemu stanowisku łatwiej będzie również budować solidne partnerstwa w dziedzinie energii z kluczowymi partnerami. Współpraca międzynarodowa jest niezbędna, aby móc stawić czoła stojącym przed UE i innymi krajami wyzwaniom, takimi jak zmiany klimatu.

Propozycja Komisji jest elementem planu Energia 2020 English , który ma promować ograniczenie zużycia energii i jej racjonalne wykorzystywanie, zapewnić bezpieczeństwo dostaw, zapobiec niedoborom i wspierać rozwój gospodarczy.

Metody zabezpieczenia dostaw to między innymi:

  • zwiększenie przejrzystości − kraje UE powinny wymieniać się informacjami na temat zawieranych przez siebie umów międzynarodowych dotyczących energii
  • uspójnienie podejścia do krajów partnerskich i sformułowanie wspólnego stanowiska na forum organizacji międzynarodowych
  • budowanie wszechstronnych partnerstw w dziedzinie energii z najważniejszymi krajami partnerskimi.

Współpraca z krajami partnerskimi

Większa przejrzystość rynków i lepsza polityka energetyczna pobudzą inwestycje i wzmocnią odporność rynków na ewentualne zakłócenia w dostawach. Powinno to zapobiec takim przerwom w dostawach, jakie w 2009 roku miały miejsce w Europie Wschodniej.

Na liście priorytetów UE znajdują się porozumienia z Azerbejdżanem i Turkmenistanem w sprawie gazociągu transkaspijskiego oraz nowe partnerstwo z krajami położonymi na południowym brzegu Morza Śródziemnego dotyczące projektów z zakresu energii odnawialnej.

Podejście to zakłada też położenie większego nacisku na ułatwienie krajom rozwijającym się dostępu do zrównoważonej energii.

Kolejne etapy

Strategia będzie realizowana przez kolejnych kilka lat. W 2012 roku kraje UE powinny już zacząć korzystać z nowego systemu wymiany informacji na temat umów w dziedzinie energii.

Więcej o polityce energetycznej UE English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki