Ścieżka nawigacji

Inteligentna energia dla przyszłości - 11/04/2011

Tegoroczna edycja Tygodnia ma zachęcić obywateli, przedsiębiorstwa i władze publiczne do ograniczania zużycia energii w Europie.

Energia ze źródeł odnawialnych - pozyskiwana z baterii słonecznych, wiatru czy z biomasy - to niewiele ponad 10 proc. całej energii wykorzystywanej w Unii Europejskiej. Celem obchodzonego od 2005 r. Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii jest wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz uświadamianie obywatelom, że każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia jej ogólnego zużycia.

W dniach 11-15 kwietnia w 43 krajach Europy zorganizowanych zostanie prawie 600 wydarzeń, w których udział weźmie około 30 tys. osób. W tym roku szczególnie dużo uwagi poświęconej zostanie efektywności energetycznej i odnawialnym źródłom energii.

I tak na przykład w Szwecji, w mieście Örebro zorganizowany zostanie quiz dla szerokiej publiczności, w którym nagrodami będą urządzenia energooszczędne.

W hiszpańskim mieście Albacete odbędą się pokazy technik jazdy samochodem, dzięki którym można ograniczyć zużycie paliwa nawet o 15 proc.

W Paryżu podczas "ekologicznego koktajlu" odbędą się dyskusje na temat roli przedsiębiorstw w kontekście budowania gospodarki bardziej przyjaznej dla środowiska.

W konferencjach i wystawach organizowanych w Brukseli udział wezmą liczni przedstawiciele świata polityki, przemysłu i środowisk naukowych. Będzie to największe europejskie forum poświęcone kwestiom związanym ze zrównoważoną energią, takim jak m.in. podniesienie wydajności energetycznej budynków oraz wspieranie rozwoju czystych technologii przemysłowych.

W Brukseli wyróżnione zostaną również najbardziej innowacyjne i ambitne projekty w tej dziedzinie. Sześć projektów zostanie uhonorowanych przez Komisję Europejską europejskimi nagrodami w dziedzinie zrównoważonej energii. Dzięki jednemu z projektów, które zwyciężyły w 2010 r., udało się zmniejszyć o 40 proc. zużycie energii w budynkach szkolnych w Budapeszcie.

Wszystkie te działania służą realizacji celów, jakie UE wyznaczyła na okres do 2020 r.: ograniczenie o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, pozyskiwanie 20 proc. ogółu wykorzystywanej energii ze źródeł odnawialnych oraz zmniejszenie o 20 proc. całkowitego zużycia energii.

Sprawdź, jakie wydarzenia odbędą się w Polsce English

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii w Brukseli English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki