Cesta

Chytrá řešení pro energetiku budoucnosti - 11/04/2011

Během Týdne udržitelné energie 2011 jsou občanům, podnikům i orgánům veřejné správy nabízena řešení na snížení energetické spotřeby v Evropě.

Obnovitelné zdroje energie (sluneční záření, vítr, voda nebo biomasa) dnes představují přibližně 10 % z celkové spotřeby energie v Evropské unie. Hlavním cílem Evropského týdne udržitelné energie, jenž byl poprvé pořádán v roce 2005, je podporovat rozvoj udržitelných zdrojů a ukázat, že každý z nás může svoji spotřebu energie snížit.

V týdnu od 11. do 15. dubna se představí ve 43 zemích Evropy na 600 akci, jichž se bude účastnit asi 30 000 lidí. Letos je hlavní pozornost věnována energetické účinnosti a obnovitelným zdrojům energie.

Například v rámci Brněnských dnů pro Zemi na se brněnském výstavišti koná poradenský stůl, kde se můžete setkat s předními architekty a odborníky na pasivní domy.

Ve španělském Albacete se obyvatelé dozvědí pravidla úsporné jízdy autem, díky nimž lze ušetřit až 15 % spotřeby pohonných hmot.

V pražském veletržním areálu Letňany je pořádána odborná přednáška o přínosech elektromobilů ve městech. V rámci Týdne udržitelné energie bude také odstartován pilotní projekt Praha elektromobilní.

V Bruselu se koná řada konferencí a výstav, na nichž se sejdou političtí představitelé, zástupci průmyslových odvětví a výzkumní pracovníci a budou diskutovat např. o zvýšení energetické účinnosti budov a podpoře rozvoji ekologičtějšího průmyslu v Evropě.

V hlavním městě EU budou také oceněny nejlepší a nejinovativnější projekty. Šesti projektům bude předána Evropská cena za oblast udržitelných energií, kterou uděluje Evropská komise. V roce 2010 tuto cenu získal projekt, díky němuž se podařilo o 40 % snížit energetickou spotřebu ve školních budovách v Budapešti.

Díky všem těmto snahám splní Evropská unie do roku 2020 cíle, které si předsevzala: snížit o 20 % emise skleníkových plynů, pokrýt 20 % své energetické potřeby z obnovitelných zdrojů a snížit o 20 % energetickou spotřebu.

Akce Evropského týdne udržitelné energie ve vaší zemi English

Týden udržitelné energie v Bruselu English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy