Ścieżka nawigacji

Zdziałać więcej przy mniejszych zasobach - 26/01/2011

Prace w lesie − ładowarka przekłada drewno do kontenera © EU

Unijna strategia na rzecz inteligentnego wykorzystania zasobów naturalnych, ochrony środowiska i wzrostu gospodarczego.

Plan DeutschEnglishfrançais dotyczący racjonalnego wykorzystywania zasobów naturalnych przyczyni się do realizacji ogólnounijnych celów w zakresie energii, transportu, surowców, rolnictwa, rybołówstwa, różnorodności biologicznej, rozwoju regionalnego i zapobiegania zmianom klimatu.

Plan ten jest częścią unijnej strategii Europa 2020 English na rzecz zrównoważonego wzrostu i zatrudnienia. UE pragnie chronić podstawowe zasoby, takie jak czyste powietrze, woda, gleba, lasy i żywność, jak również promować niezbędne w nowoczesnej gospodarce ponowne wykorzystywanie i odzyskiwanie minerałów i metali.

Pomoże to zwiększyć skuteczność, produktywność i konkurencyjność. Firmy mądrze korzystające z surowców, wody i innych składników potrzebnych do produkcji, mogą ograniczać koszty i zwiększać konkurencyjność.

Niektóre sektory już teraz zbierają plony swoich innowacji. Na przykład producenci cementu zaczynają stosować alternatywne paliwa, surowce i odpady poddane recyklingowi, aby ograniczać emisje dwutlenku węgla, koszty energii oraz ilość odpadów.

Na Węgrzech 56 firm wprowadziło przyjazne dla środowiska innowacje, które przyniosły oszczędności rzędu 59 mln euro. Holenderskie zakłady chemiczne, które wcześniej zużywały 9,9 mln litrów wody dziennie, przeszły na ścieki bytowo-gospodarcze. Pozwoliło to ograniczyć zużycie energii o 65 proc., a ilość stosowanych chemikaliów o 500 ton rocznie. Emisje gazów cieplarnianych spadły o 5 tys. ton.

Promowanie racjonalnego wykorzystania zasobów będzie towarzyszyć planowanym przez UE działaniom w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej, transportu, rolnictwa, rybołówstwa i różnorodności biologicznej.

Z kolei te działania będą pobudzać innowacje i bardziej uniezależnią UE od importu.

UE zaproponuje też działania dotyczące rynków towarowych i będzie dążyć do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców.

Opisywane działania mają zasadnicze znaczenie dla europejskiej gospodarki w chwili, gdy szybki rozwój gospodarczy Chin, Indii i innych krajów sprawia, że konkurencja o ograniczone zasoby na świecie rośnie, a wraz z nią ceny.

Przyszłość sektorów budownictwa, chemicznego, motoryzacyjnego, lotniczego i maszynowego w UE, które zatrudniają w sumie 30 mln osób, zależy od dostępu do surowców.

Więcej na temat wykorzystania zasobów naturalnych w Europie English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki