Naršymo kelias

Griežtos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo normos - 03/11/2010

Laukuose stovinti atominė elektrinė su dviem rūkstančiais aušinimo bokštais © iStock/RelaxFoto.de

Svarstomos bendros ES panaudoto atominių elektrinių kuro galutinio šalinimo taisyklės.

Atominės elektrinės pagamina trečdalį ES suvartojamos elektros energijos. Kasmet jose susikaupia apie 7000 kubinių metrų radioaktyviųjų atliekų.

Šiuo metu panaudotas branduolinis kuras laikomas netoli žemės paviršiaus esančiose patalpose, bet tai tik trumpalaikis sprendimas laukiant, kol truputį sumažės jo temperatūra ir radioaktyvumas.

Kadangi radioaktyviosios atliekos išlieka pavojingos iki milijono metų, saugiausias ilgalaikio saugojimo būdas yra laidoti jas giliai po žeme - tada mažesnė tikimybė, kad jos galės kam pakenkti įvykus avarijai, gaisrui ar žemės drebėjimui.

ES teisės aktai dėl saugaus laikymo padėtų sumažinti visuomenės nerimą, iš dalies kilusį dėl katastrofos Černobylio atominėje elektrinėje 1986 m. 82 % respondentų per naujausią ES branduolinės saugos tyrimą English manė, kad būtų naudinga radioaktyviųjų atliekų tvarkymą reglamentuoti ES teisės aktais.

Siūlomais ES bendraisiais English radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir gilaus požemio saugyklų saugos reikalavimais English siekiama paskatinti ES šalis rinktis šį ilgalaikį sprendimą. Reikalavimai taip pat bus taikomi medicinos, pramonės ir mokslinių tyrimų sektorių radioaktyviosioms atliekoms.

Juos įvedus Tarptautinės atominės energetikos agentūros saugos reikalavimai taptų teisiškai privalomi visų ES šalių vyriausybėms. Šalys turėtų paskelbti saugyklų planus, o Europos Komisija turėtų galimybę pareikalauti pakeisti saugos normų neatitinkančius planus.

Nepriklausoma institucija išduotų licencijas įrengti ir tvarkyti saugyklas bei tikrinti jų saugumą. ES šalims būtų leista sudaryti bendro saugyklų eksploatavimo susitarimus, bet būtų uždrausta išvežti atliekas už ES ribų.

Visuomenė turėtų būti informuojama apie radioaktyviųjų atliekų saugyklų įrengimo planus ir turėtų turėti galimybę pareikšti nuomonę dėl saugyklų vietos.

Šiuo metu 14-oje ES šalių veikia 143 atominės elektrinės. Pirmąsias ES radioaktyviųjų atliekų saugyklas per 15 metų ketina įrengti Suomija, Švedija ir Prancūzija.

Daugiau apie radioaktyviųjų atliekų tvarkymą English
Daugiau apie branduolinę saugą English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos