Cesta

Udržitelná energie pro Evropu - 22/03/2010

U příležitosti Evropského týdne udržitelné energie představí nový komisař pro energetiku Günther Oettinger strategii, jež má Evropě pomoci snížit její závislost na fosilních palivech.

Prosazování energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie bude podle slov komisaře Günthera Oettingera během tohoto funkčního období jeho hlavní prioritou. Strategii, podle které při tom bude postupovat, představí během úvodního projevu při zahájení Evropského týdne obnovitelné energie.

Tato událost je každoročně vyvrcholením kampaně nazvané „Udržitelné energie Evropa“, jejímž tématem je výroba a spotřeba energie z udržitelných zdrojů. Kampaň je zaměřena na občany, podniky i státních orgány.

Evropský týden udržitelné energie je největším evropským fórem, které se budoucnosti udržitelných zdrojů energie věnuje. Debatují zde zástupci hospodářských subjektů, představují se tu nové iniciativy a rodí stimuly k investicím do technologií šetrných k životnímu prostředí.

Debaty a konference, které budou v týdnu od 22. do 26. března probíhat v Bruselu, se budou zabývat i nejnovějšími návrhy Evropské komise. Po celé Evropě se v rámci 267 takzvaných „Energy Days“ uskuteční celá řada akcí. V Nikósii například proběhne výtvarná soutěž pro mládež o nejlepší kresbu a plakát na toto téma, barcelonský divadelní soubor zase připravil hru, která má dětem pomoci pochopit, jak důležité je energií šetřit.

Ústředním tématem evropského týdne je letos městská doprava a vytváření tzv. inteligentních sítí, které mají sloužit k účinnější distribuci elektrické energie. To se neobejde bez využití nových technologií, jež pomohou snížit dopad na životní prostředí.

Další důležitou akcí týdne udržitelné energie je předání Evropských cen za oblast udržitelných energií English, které se udělují za nejlepší a nejinovativnější projekty týkající se energie z udržitelných zdrojů.

Udržitelnost energií je jedním z hlavních prvků dlouhodobé hospodářské strategie EU i jejích opatření v boji proti změně klimatu. EU chce do roku 2020 dosáhnout tří cílů: snížit emise skleníkových plynů o 20 %, zvýšit o 20 % energetickou účinnost a zvýšit podíl energií z obnovitelných zdrojů v energetické spotřebě na 20 %.

Evropský týden udržitelné energie English

Více o kampani „Udržitelná energie Evropa“

Boj EU proti změně klimatu

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy